کتاب اساطیر مصر

Egyptian Myth
مختصر مفید16
کد کتاب : 73433
مترجم : حمید عسکرزاده
شابک : 978-9642091010
قطع : پالتویی
تعداد صفحه : 184
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 2004
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 20 اسفند

معرفی کتاب اساطیر مصر اثر جرالدین پینچ

مصر کشوری ست که از تاریخ اسطوره ای غنی برخوردار است اسطوره هایی که در طول تاریخ دگرگون شده و برخی از آنها پیشرفت نیز کرده اند. کتاب اساطیر مصر نوشته جرالدین پینچ که توسط حمید عسگر زاده به فارسی برگردانده شده، به زبانی ساده و بیانی روشن و همه‌فهم به چنین موضوعاتی پرداخته است. این کتاب در سری کتاب‌های «مختصر و مفید» نشر ماهی وارد بازار شده است؛ مجموعه‌ای که در اصل ترجمه‌ای از عناوین مجموعه‌ی Very Short Introductions انتشارات دانشگاه آکسفورد است و تا امروز قریب به بیست عنوان از آن منتشرشده. مجموعه‌ی مختصر و مفید دربرگیرنده آثاری است که صرف‌نظر از سودمند بودن متن به لحاظ کیفیت ترجمه و پیراستگی متن، از شایستگی همیشگی تولیدات نشر ماهی تبعیت می‌کنند و به نیت بیان یکسری از مباحث فکری با زبانی ساده و همه‌فهم نوشته‌شده است. از میان آثار گوناگونی تاکنون در این مجموعه منتشرشده است می‌توان به اگزیستانسیالیسم، تاریخ، باستان شناسی، دین جهان، فاشیسم، هنر مدرن و... اشاره کرد.
جرالدین پینچ کتاب اساطیر مصر را در ده فصل تنظیم و به زبانی ساده درباره اسطوره مصری گفتنی‌های بسیاری ارائه کرده است. اساطیر مصر: مصرهای خیالی؛ کلام خدایان: زبان و اسطوره؛ خود خدایان: خدایان و اسطوره؛ آن لحظه زیبا: اسطوره های آفرینش؛ نبرد بزرگ: جدال و آشتی؛ اسطوره های شخصی: اسطوره و دین عامیانه و.... از جمله عناوین برخی از فصول این کتاب هستند. شاید این سوال به ذهن شما برسد که شناخت اسطوره‌های جهان باستان چه اهمیتی می‌تواند داشته باشد؟ ساده‌ترین جواب به این سوال این است که اسطوره‌ها اگرچه اغلب از انطباق با واقعیات جاری در طبیعت دور بوده‌اند، اما حاصل تفکر خردمندترین مردم روزگار خود بوده و اگرچه تفکرات این انسان‌ها آمیخته به تخیل بوده است اما بعضا از کیفیتی ژرف‌بینانه برخوردار بوده و کوشیده اند پاسخی برای سوالات مهم مطرح شده برای مردمان زمانه خود باشند. بنابراین کمترین فایده آشنایی و شناخت اسطوره ها این است که از طریق آنها هم می توانیم درباره آن دوران بدانیم و هم اینکه از آن دوران بیاموزیم.

کتاب اساطیر مصر

جرالدین پینچ
جرالدین هریس (متولد 1951)، با نام مستعار جرالدین هریس پینچ، نویسنده (هم داستانی و هم غیرداستانی) و مصر شناس است. او عضو هیئت علمی شرق شناسی دانشگاه آکسفورد است.آثار او شامل کوارتت هفت ارگ و کتاب های درسی اطلاعاتی متعدد درباره مصر است.