کتاب رمان نویس ساده نگر و رمان نویس اندیشمند

The Naive and Sentimental Novelist
کد کتاب : 996
مترجم :
شابک : 978-964-448-593-0
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 176
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2010
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 11 خرداد

درس گفتارهای داستان نویسی(باوبی تکلف)
The Naive and Sentimental Novelist
کد کتاب : 3278
مترجم :
شابک : 9789643518813
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 248
سال انتشار شمسی : 1396
سال انتشار میلادی : 2010
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 11 خرداد

معرفی کتاب رمان نویس ساده نگر و رمان نویس اندیشمند اثر اورهان پاموک

کتاب رمان نویس ساده نگر و رمان نویس اندیشمند، اثری نوشته ی اورهان پاموک است که اولین بار در سال 2010 به چاپ رسید. وقتی که رمان می خوانیم، چه اتفاقی در درون ما می افتد؟ چگونه یک رمان، تأثیر منحصر به فرد خود را خلق می کند و این چنین از نقاشی، فیلم یا شعر متمایز است؟ پاموک در این کتاب الهام بخش، متفکرانه و عمیقاً شخصی، ما را وارد دنیای نویسندگان و مخاطبین می کند و از ارتباط نزدیک و دوطرفه ی میان آن ها پرده برمی دارد. او نگاهی دوباره به رمان های پرطرفدار خود در دوران جوانی می اندازد، با بررسی آثار نویسندگان بزرگی چون تولستوی، داستایفسکی، فلوبر، پروست و مان، به تمایز میان هنرمند ساده نگر و هنرمند اندیشمند می پردازد و سعی می کند تا نقطه ی تعادل میان این دو را آشکار سازد. پاموک در طول این کاوش ادبی، عناصر ساخت شخصیت، طرح داستانی، زمان و مکان را مورد توجه قرار می دهد؛ عناصری که شکل دهنده ی رویاهای شیرین دنیای داستان ها هستند.

کتاب رمان نویس ساده نگر و رمان نویس اندیشمند


ویژگی های کتاب رمان نویس ساده نگر و رمان نویس اندیشمند

اورهان پاموک برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 2006

اورهان پاموک
فرید اورهان پاموک، زاده ی ۷ ژوئن ۱۹۵۲، که در ایران به اورهان پاموک معروف شده است، نویسنده و رمان نویس اهل کشور ترکیه و برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال ۲۰۰۶ است. او نخستین ترک تباری است که این جایزه را دریافت کرده است.اورهان پاموک در خانواده ای پر فرزند و مرفه در محله ی نیشان تاشی استانبول متولد شد. اولین رمانش آقای جودت و پسران را که حکایت خانواده ای متمول و پرتعداد است، در سال ۱۹۸۲ نوشت که جوایز ملی ارهان کمال و کتاب سال را برایش به ارمغان آورد. پاموک بعد از انتشار رمان قلعه ی سفید، کرسی تدر...
نکوداشت های کتاب رمان نویس ساده نگر و رمان نویس اندیشمند
A perceptive book by one of the modern masters of the art of novel.
کتابی روشنگرانه توسط یکی از استادان مدرن هنر رمان نویسی.
Goodreads

A fascinating set of essays.
مجموعه ای شگفت انگیز از مقالات.
Barnes & Noble

A passionate amalgam of wonder and analysis.
ترکیبی پرشور از شگفتی و تحلیل.
Publishers Weekly Publishers Weekly

قسمت هایی از کتاب رمان نویس ساده نگر و رمان نویس اندیشمند (لذت متن)
رمان ها زندگی های دوم اند. رمان ها نیز مانند رویاهای ژرار دو نروال، شاعر فرانسوی، رنگ های زندگی و پیچیدگی های آن را نشان می دهند و عرصه ی شناخت ما را به طور فزاینده ای از آدم ها، چهره ها و اشیایی که احساس شان کرده ایم، می انبارند.

هنگام مطالعه ی رمان نیز، همان گونه که در رویا رخ می دهد، خارق العادگی چیزهایی که با آن ها مواجه شده ایم گاه ما را چنان از خود بیخود می کند که مکانی را که در آن هستیم از یاد می بریم و خود را درون حوادث خیالی آشنا و میان افراد می انگاریم. در چنین لحظاتی، احساس می کنیم دنیای خیالی ای که در رمان ها با آن مواجه شده و از آن لذت برده ایم، واقعی تر از دنیای واقعی است.

تصور ما از واقعی تر بودن این زندگی های دوم، سبب می شود رمان ها را مدام با واقعیت درهم آمیزیم و دست کم آن ها را با زندگی حقیقی همسان بپنداریم.