مری شلی

مری شلی

جین آستین، زاده ی ۱۶ دسامبر ۱۷۷۵ و درگذشته ی ۱۸ ژوئیه ۱۸۱۷، نویسنده ی قرن نوزدهم انگلیسی است که آثارش ادبیات غرب را سخت تحت تأثیر قرار داد. شناخت او از زندگی زنان و مهارتش در گوشه و کنایه ها، او را به یکی از مشهورترین رمان نویسان عصر خودش تبدیل کرده است.
جین آستین چند سالی از عمر خود را در شهر باث سپری کرد و این شهر به عنوان محل اقامت او مشهور است. موسسه ای به نام «مرکز جین آستین» در مرکز شهر باث وجود دارد که هر سال جشنواره ای به نام جشنواره ی جین آستین در این شهر برگزار می کند.
جین آستین با نگارش چهار رمان عقل و احساس، غرور و تعصب، منسفیلد پارک و اما بین سال های ۱۸۱۱ تا ۱۸۱۶، نام خود را به عنوان نویسنده ای صاحب سبک به ثبت رساند. وی با خواندن کتاب های متفاوت یاد گرفت از چه چیزهایی پرهیز کند تا داستان هایش جالب و خواندنی شوند. به همین دلیل سبک جین آستین در شیوه ی نگارش منحصر به فرد است و صدای راوی رمان را با عمیق ترین احساسات شخصیت های قصه پیوند می زند. به طوری که با خواندن داستان های وی می توان پا جای پای شخصیت های رمان های او گذاشت.
جین آستین، غالبا زنان نویسنده هم دوره ی خودش را به خاطر سبک دراماتیک و خسته کننده ی قصه های عاشقانه در رمان هایشان دست می انداخت.
جین آستین در ۱۸ ژوئیه ۱۸۱۷ در چهل و یک سالگی درگذشت و در کلیسای وینچستر به خاک سپرده شد. علیرغم تلاش های مورخان، هنوز علت مرگ وی مشخص نشده است.
در آوریل سال ۲۰۱۳، بانک مرکزی انگلستان اعلام کرد که از سال ۲۰۱۶ پشت اسکناس های ۵ پوندی تصویر وینستون چرچیل، نخست وزیر دوران جنگ را به جای تصویر الیزابت فرای، شخصیت خیّر بریتانیایی چاپ می کند. با این اقدام دولت انگلستان یعنی حذف الیزابت فرای، دیگر تصویر هیچ زنی بر اسکناس های پوند باقی نمی ماند. البته این به جز تصویر ملکه بریتانیا است که روی همه ی اسکناس های پوند چاپ بانک مرکزی انگلستان قرار دارد. در پی تهیه ی یک تومار اینترنتی با امضای ۳۵ هزار نفر از معترضان به حذف تنها زن اسکناس ها و همچنین تهدید به اقدام قانونی در این باره، از سال ۲۰۱۷ میلادی تصویر نویسنده ی قرن نوزدهمی، جین آستین، به جای چارلز داروین بر پشت اسکناس ۱۰ پوندی چاپ می شود.
مری وول استونکرافت گادوین شلی، زاده ی ۳۰ اوت ۱۷۹۷ و درگذشته ی ۱ فوریه ۱۸۵۱، رمان نویس ، نویسنده ی داستان های کوتاه و سفرنامه نویس اهل انگلستان است. از شناخته شده ترین آثار او می توان به فرانکنشتاین اشاره کرد. ایده ی نگاشتن فرانکنشتاین در سال ۱۸۱۶ در سفر تابستانی به ژنو به همراه لرد بایرون، جان ویلیام پولیدوری و کلر کلرمون به ذهن مری شلی خطور کرد.
مری شلی در ۳۰ اوت ۱۷۹۷ در سامرس تاون در لندن متولد شد. پدر او ویلیام گادوین، فیلسوف سیاسی و روزنامه نگار، و مادرش مری ولستون کرافت، فیلسوف فمینیست و نویسنده، بود. مری شلی در سال ۱۸۱۴ با پرسی بیش شلی شاعر عاشقانه های مشهور، آشنا شد و با او ازدواج کرد و در سال ۱۸۱۸ به همراه هم به ویارجو ایتالیا رفتند. پس از مرگ شوهرش در سال ۱۸۲۲ به انگلستان بازگشت.
فرانکشتاین نخستین بار در سال ۱۸۱۸ منتشر شد. مری شلی پس از بازگشت به انگلستان چندین داستان دیگر نوشت. داستان والپرگا (۱۸۲۳) که ماجرایی از زندگی در ایتالیای قرون وسطی را نقل می کند؛ مجموعه ی آخرین نفر (۱۸۲۶) که در یک سه گانه ، داستان علمی-تخیلی دیگری را روایت می کند: قرن بیست و یکم است، بیماری طاعون نسل بشر را از بین برده است و تنها یک نفر باقی مانده است، «آخرین نفر».
مری شلی کتابی را با عنوان لادور در سال ۱۸۳۵ نوشت که در حقیقت به بیان زندگی شوهرش و دفاع از او اختصاص دارد. وی هم چنین چندین سال از عمرش را صرف بازنویسی و تنظیم مجدد اشعار شوهرش کرد و سرانجام نیز مجموعه ی آثار وی را به چاپ رساند.
مری شلی سرانجام در یکم فوریه ی ۱۸۵۱ میلادی، پس از دوره ی طولانی بیماری تومور مغزی درگذشت. وی در کلیسای سنت پیتر در بورنموث دفن شد.

کتاب های مری شلی

بیشتر بخوانید

چرا هنوز هم داستان می خوانیم

در این مطلب سعی شده است که با نگاهی گذرا و البته امروزی، تأثیرات و چرایی اهمیت قصه ها و آثار داستانی را با هم بررسی کنیم.