کتاب آواز پر جبرئیل

Gibreel's voice

مشخصات کتاب آواز پر جبرئیل
شابک : 978-6003675315
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 120
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 28 مهر

Gibreel's voice

مشخصات کتاب آواز پر جبرئیل
شابک : 9786009407262
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 124
سال انتشار شمسی : 1395
سال انتشار میلادی : 2013
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 28 مهر

معرفی کتاب آواز پر جبرئیل اثر ابوتراب خسروی

این کتاب بازنویسی مدرنی از اندیشه های شیخ شهاب الدین سهروردی، شیخ اشراق است. این کتاب شامل ۱۴ داستان می شود که همگی آن ها بازنویسی ای از نوشته های سهروردی هستند.

خسروی در خصوص این نوشته می گوید:« بی آنکه مدعی درک تمثیلات شیخ اشراق باشم، که البته کار من نیست، شاید حاصل خوانده های من از قصه های شیخ تنها کشف و لذت از بارقه های خلاقیت های ادبی او باشد. منظورم قصه های شیخ است و نه مباحث پیچیده ی متون عرفانی الهیاتی او، منظورم روایت های قصه وار شیخ است که نهایتآ منتج به تمثیل هایی می شود مبنی بر توسّع معناها و مفاهیم حکمت عارفانه ی خاص او که هستی را به پرسش می گیرد.

شیخ در قصه ها گاهی پرنده ها را موضوع تمثیل قرار می دهد و گاهی شرح و بسط و، به تعبیری، تحلیل کنش های انسانی را در قالب شخصیت های آیینی و خصایل انسانی آشکار می کند و من در اینجا، در مقام داستان نویس، علاقه مندم به مضامینی که در فرهنگ ما ریشه دارند. من بر بسط و توسعه ی داستانی مضامینی از جنس مضامین قصه های شیخ پای می فشرم؛ مضامینی مثل بوف و هدهد و جن و طاووس و غیره که فی الواقع نیمی انسان و نیمی بوف یا نیمی طاووس و نیمی انسان هستند ـبدین دلیل که قالبی حیوانی دارند و اندیشه ای انسانی. به تعبیری اندیشه ای انسانی گرفتارآمده در قالبی حیوانی اند.»

کتاب آواز پر جبرئیل

ابوتراب خسروی
ابوتراب خسروی (زادهٔ ۱ فروردین ۱۳۳۵ ه.ش فسا، فارس) نویسندهٔ معاصر ایرانی و برنده هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد برای رمان «ملکان عذاب» است.
قسمت هایی از کتاب آواز پر جبرئیل (لذت متن)
آن دام مثل زره ای بر تنم پیچید و اسیرم کرد، ولی دیگر نیست، احساسش نمی کنم.» مرد سرخ مو می گوید: «شک نکن که هنوز هست ولی از وقتی تنت به آن خو کرده به جسمت بافته شده و ناپیدا شده! وگرنه در همه ی این مدت زره دام بر تنت هست و اسیری! به هر کجا بروی بی این که احساسش کنی با تو خواهد بود، در دامی هستی که تا وقت مرگ با تو خواهد بود.