زورو

Zorro

مشخصات کتاب زورو
مترجم :
شابک :978-2000729594
قطع :رقعی
تعداد صفحه :422
سال انتشار شمسی :1398
سال انتشار میلادی :2005
نوع جلد :شومیز
سری چاپ :3
زودترین زمان ارسال :31 تیر

معرفی کتاب زورو اثر ایزابل آلنده | ایران کتاب

رمان زورو نوشته ایزابل آلنده که در قالب یک زندگینامه پیرامون شخصیت زورو، شمشیرزن افسانه ای مکزیکی نوشته شده است. پدرش که بود، مادرش که بود، تحصیلاتش، چگونگی ورودش به دنیای شمشیرزنی و اینکه چگونه به زورو افسانه ای مبدل گشت.

زورو که در زبان اسپانیایی معنای روباه دارد، نام هویت مخفی دیه گو دلاوگا است ( دون در زبان اسپانیایی به معنا آقا است)، نجیب زادهای که در دوران سلطهٔ اسپانیا بر مکزیک ، در کالیفرنیا (که در آنزمان بخشی از مکزیک بود)، زندگی می کرد و در حمایت از فقرا و بومیان، با اسپانیایی های استعمارگر وارد مبارزه شد. این شخصیت خیالی و داستانی را نخستین بار جانستون مک کالی (کمیک نویس آمریکایی) در رمان سریالی خود با عنوان نفرین کاپیسترانو در سال ۱۹۱۹ خلق کرد. زورو در ۲۸ نوامبر ۱۹۲۰ توسط داگلاس فربنکس (ستارهٔ سینمای صامت) روی پرده جان گرفت و از آن سال تا به حال در یادها مانده است. این قصه قدیمی و محبوب تا به حال ۱۹ بار به صورت فیلم و سریال در آمده و بازیگران زیادی در جلد این قهرمان مکزیکی رفته اند؛ از آنتونی هاپکینز تا آلن دلون و آنتونیو باندراسو حتی در ۱۹۴۴ یک زن به نام لیندا استیرلینگ نقش او را بازی کرد.

ایزابل آلنده، نویسندهٔ منزوی و روشنفکر نیز طوری از این داستان تأثیر گرفت که ۴ ماه از عمرش را صرف یادگیری شمشیر بازی کرد تا بتواند هجدهمین روایت از داستان این شمشیر زن افسانه ای را باز نویسی کند. در رمان آلنده، دون دیه گو در کالیفرنیای ۱۷۹۰ زندگی می کند (در کتابها یا فیلم های مختلف از این شخصیت تاریخ ها تا حدودی اختلاف دارند)؛ زمانیکه این قسمت از آمریکا متعلق به مکزیک و خود مکزیک هم مستعمرهٔ اسپانیا بوده است. دون دیه گو اصلیتی اندلسی دارد و یک برادر خواندهٔ کوچک به نام برنارد (که در بعضی نسخه تبدیل به نوکر لال و وفادار او شد) و یک اسب سیاه و تیزتک به اسم تورنادو و نامزدی به نام لولیتا بولیدو دارد. او با فرمانده کالیفرنیا، پدرو فاگس(این شخصیتی واقعی در تاریخ است) مبارزه می کند.

کتاب زورو

ایزابل آلنده
رمان‌های او اغلب در سبک رئالیسم جادویی جای می‌گیرند. در سال ۱۹۸۱ زمانی که پدربزرگش در بستر بیماری بود، ایزابل نگاشتن نامه‌ای به وی را شروع کرد که دستمایه رمان بزرگ «خانه ارواح» گردید. پائولا نام دختر وی است که پس از تزریق اشتباه دارو به کما رفت. ایزابل رمان «پائولا» را در سال ۱۹۹۱ بصورت نامه‌ای خطاب به دخترش نوشته‌است. رمان‌های آلنده به بیش از سی زبان ترجمه شده و نویسنده خود را به دریافت جوایز ادبی بسیاری مفتخر نموده‌اند.