کتاب آخرین درس بازیگری

The last acting lesson
کد کتاب : 13171
مترجم :

شابک : 978-9643512972
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 141
سال انتشار شمسی : 1401
سال انتشار میلادی : 1963
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 6
زودترین زمان ارسال : 15 آذر

معرفی کتاب آخرین درس بازیگری اثر کنستانتین استانیسلاوسکی

اثری است از سورینا،یوری زاوادسکی و ناصر حسینی مهری به ترجمه مهین اسکویی و ناصر حسینی مهری، چاپ انتشارات نگاه، در رابطه با استانیسلاوسکی گردآوری شده است، استانیسلاوسکی هنرمند متفاوت و ارزشمند قرن بیستم، کسی که جهان بینی، فلسفه و دنیای شاعرانه او قابل چشم پوشی نیست، آموزگاری بی نظیر در هنر بازیگریست، متد و شیوه ی او می تواند کمک شایان به تمامی علاقه مندان به این رشته داشته باشد.

ترجمه ی حاضر، مطالبی درباره ی کنستانتین استانیسلاوسکی تئوریسن و کارگردان تئاتر و ابعاد فکری او تحت این مقالات گردآوری شده است: ‘حقیقت و باور، آخرین جلسه ی درس کنستانتین استانیسلاوسکی/ (ناصر حسینی مهر)’، ‘متد استانیسلاوسکی و استیل برشت/ سورینا (مهین اسکویی)’، ‘استانسیلاوسکی و تئاتر انسانگرا/ یوری زاوادسکی (ناصر حسینی مهر)’ و ‘رهایی جسمانی در سیستم استانیسلاوسکی/ ناصر حسینی مهر’. در پایان نیز فهرست کامل نمایش های اجرا شده در ‘تئاتر هنری مسکو’ فراهم آمده است.
حقیقت و باور(آخرین جلسه درس کنستانتین استانیسلاوسکی)، متد استانیسلاوسکی و استیل برشت نوشته سورینا، استانیسلاوسکی و تئاتر انسان گرا نوشته یوری زاوادسکی، رهایی جسمانی در “سیستم” استانیسلاوسکی از ناصر حسینی مهر و بخش آخر یعنی فهرست کامل نمایش های اجرا شده در “تئاتر هنری مسکو” ابواب مختلف این کتاب را تشکیل می دهد.

کتاب آخرین درس بازیگری

کنستانتین استانیسلاوسکی
کنستانتین سرگئی استانیسلاوسکی (به روسی: Константин Сергеевич Станиславский) (زاده ۱۷ ژانویه ۱۸۶۳ - درگذشته ۷ اوت ۱۹۳۸) بازیگر و مدیر تئاتر روس بود. گرچه دستاوردهای او به عنوان بازیگر و کارگردان بزرگ بوده ولی مهمترین سهم او به خاطر پرتوی است که بر فنون بازیگری افکنده‌است. متد اکتینگ که او مبدع آنست بر اساس توجه به تمرین خوب به مقتضای نیاز طبایع و ملیتهای مختلف تحول یافته‌است.
قسمت هایی از کتاب آخرین درس بازیگری (لذت متن)
“استانیسلاوسکی” اگر تاثیرگذارترین تئاترسین قرن بیستم نباشد، به جرات می توان از او به عنوان یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین تئاترسین این قرن نام برد. کنستانتین سرگویچ استانیسلاوسکی بازیگر و کارگردان تئاتر روسی در سال 1863 به دنیا آمد و در سال 1938 درگذشت، اما با اینکه کمتر از چهار دهه قرن بیستم را زیست کرد، به عنوان یکی از مدرسان پراهمیت این قرن به حساب می آید. او را بیش از همه به واسطه روش/متد استانیسلاوسکی یا به عبارت دیگر متد بازیگری اش یعنی متد اکتینگ (method acting)می شناسند؛ شیوه ای در بازیگری که خصوصا بعد از جنگ جهانی دوم فراگیر شد. آثار کنستانتین استانیسلاوسکی همچنان که در رشد و گسترش رئالیسم سوسیالیستی در شوروی سابق موثر افتاد، بر رئالیسم روانشناسی آمریکا نیز تاثیر گذاشت(Milling and Ley 2001 and Carnicke 1998) و گستره این تاثیرگذاری مدرنیست ها، آوانگاردها و نحله های مختلف دیگر را نیز فراگرفت.

استانیسکلاوسکی به طرز قاطعی مخالف تکیه بر شعور بدون تکیه بر احساس، و به طور کلی مخالف عدم احساس هیجان واقعی هنرپیشگان مکتب خویش بود. وی معتقد بود که این مسایل مزاحم تاثیر هنرپیشگان بر تماشاچیان می گردد و آن ها را به طرف هنر حرفه ای می کشاند. ولی با وجود همه ی این ها، وی دربست و به طور کامل نیز مکتب نمایشی را مطرود نمی دانست.