کتاب درآمدی بر ایدئولوژی

Ideology: an introduction
  • 10 % تخفیف
    قیمت : 50,000 | 45,000 تومان

  • موجود
  • انتشارات: بان بان
    نویسنده:
کد کتاب : 13741
مترجم :
شابک : 978-6229942697
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 346
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1988
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 17 خرداد

معرفی کتاب درآمدی بر ایدئولوژی اثر تری ایگلتون

نویسنده در کتاب پیش رو به ارائه و بررسی تعاریف گوناگونی که تاکنون از مفهوم ایدئولوژی به دست آمده می پردازد و افکار اندیشمندانی همچون لوکاچ، گرامشی، آدورنو، بوردیو، شوپنهاور، سورل و… را در این باره به تصویر می کشد.

کتاب درآمدی بر ایدئولوژی

تری ایگلتون
تری ایگلتون (به انگلیسی: Terry Eagleton) (زاده ۲۲ فوریه ۱۹۴۳) نظریه‌پرداز ادبی بریتانیایی است. بسیاری او را تأثیرگذارترین منتقد ادبی زندهٔ بریتانیا می‌دانند.او با تکیه بر نظریه‌های مارکسیست‌های اروپایی از جمله والتر بنیامین، لویی آلتوسر و پیر ماشری، مخاطبان فراوانی یافت و با پیروی از افکار این نظریه‌پردازان از شیوه‌ای ماتریالیستی برای مطالعه ادبیات بهره برد. این شیوه او در نوشته‌هایش در مورد ساموئل ریچاردسون و خواهران برونته نمود دارد. پافشاری ایگلتون بر پیچ...
دسته بندی های کتاب درآمدی بر ایدئولوژی
قسمت هایی از کتاب درآمدی بر ایدئولوژی (لذت متن)
نظریه ی ایدئولوژی که در ایدئولوژی آلمانی (1846) مارکس و انگلس به بیان درآمده است، به این منطق کلی وارونگی و بیگانگی تعلق دارد. اگر نیروها و نهادهای انسانی بتوانند در معرض این فرایند قرار گیرند، پس خود آگاهی هم می تواند. درواقع، آگاهی منوط به کردار اجتماعی است؛ اما در نظر فیلسوفان ایدئالیست آلمان، که مارکس و انگلس ایشان را پیش چشم خود داشتند، آگاهی از این کردارها جدا می شود، در شی فی نفسه حالت بت واره می یابد و به این ترتیب، از رهگذر فرایندی از وارونگی، ممکن است به عنوان خود خاستگاه و زمینه ی زندگی تاریخی مورد کج فهمی قرار گیرد.