کتاب اضطراب در اشعار فروغ فرخزاد و غاده السمان

Anxiety in Poems
(نقد تطبیقی)
کد کتاب : 14280
شابک : 978-9641941064
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 248
سال انتشار شمسی : 1394
سال انتشار میلادی : 2015
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 12 مهر

معرفی کتاب اضطراب در اشعار فروغ فرخزاد و غاده السمان اثر پروین پناهی

پژوهش این کتاب بر آن است تا افکار و اندیشه های دو شاعر روشنفکر، فروغ فزخزاد و غاده السمّان را با محوریت اضطراب در آثارشان مورد بررسی قرار دهد. در بخشی از این کتاب می خوانیم: «به نظر می رسد که این دو شاعر اشتراکات بسیاری با هم داشته باشند زیرا هر دو زن هستند و هر دو در جامعه مردسالار شرقی، متولد شده اند. آن ها برای بیان عقاید خود دشواری های بسیاری کشیده اند و ادبیات تطبیقی با هدف برشمردن این اشتراکات و نزدیک تر کردن ملت ها، سعی دارد این دو را با هم مقایسه کند. یکی از اهداف ادبیات تطبیقی یافتن وحدت هاست زیرا صدای مشترک بین انسان ها می تواند پیام آور صلح و درد مشترک باشد و بشریت را به هم نزدیک کند.»

این کتاب شامل پنج فصل با نام های «کلیات پژوهش»، «مبانی نظری»، «زندگی نامه فروغ فرخزاد و غاده السمّان» و «نقد تطبیقی دلهره و اضطراب در شعر فروغ فرخزاد و غاده السمان» است. در بخشی از مقدمه این کتاب که به قلم عبدالحسین فرزاد نوشته شده است، می خوانیم: «نخستین بار «سورن کی یر کگارد» فیلسوف مسیحی دانمارکی مساله اضطراب و دلهره ابراهیم را مطرح کرد. ابراهیم(ع) به فرمان خداوند باید پسرش را قربانی کند، اما او بر دلهره پدرانه غلبه می کند و به دستور خالق یکتا گردن می نهد. شاید این مساله را بتوان با تفویض امر در عرفان ایرانی شبیه دانست. در عرفان ایرانی سالک پس از رسیدن به بلوغ، مختار می شود و پس از رسیدن به اختیار، آگاهانه و آزادانه، تفویض امر به خداوند می کند؛ بدین معنا که کارش را به خدا وا می گذارد و سرسپرده مشیت و خواست معشوق ازلی می شود. بنابراین ابراهیم به قربانگاه می رود تا پسرش را قربانی کند.

کتاب اضطراب در اشعار فروغ فرخزاد و غاده السمان

دسته بندی های کتاب اضطراب در اشعار فروغ فرخزاد و غاده السمان
قسمت هایی از کتاب اضطراب در اشعار فروغ فرخزاد و غاده السمان (لذت متن)
این پژوهش با عنوان بررسی نقد تطبیقی اضطراب در اشعار فروغ فرخزاد و غاده السمان در صدد است تا نشان بدهد که زنان در زندگی خود با نوعی اضطراب و پریشانی روبه رو هستند که ناشی از شرایط نامساعد زندگی و رفتاری است که جامعه مردسالار برای آنان تعریف می کند. ضرورت پرداختن به این مساله از شهرت و اهمیت دو شاعری ناشی می شود که علیه سنت ها و کلیشه های جامعه سنتی خود قد برافراشتند. فروغ فرخزاد به عنوان یکی از نمایندگان جریان نوظهور در ایران و غاده السمان نیز به عنوان روشنفکری که برای زنان در بند عرب، آزادی طلب می کند. مساله ای که این دو شاعر را به هم نزدیک می کند جنسیت آن هاست و در شعر هر دو شاعر رگه هایی از دغدغه ها و اضطراب ها وجود دارد که ناشی از (جنس دوم) محسوب شدن آن هاست. آنچه اضطراب مشترک زنان جهان است.