کتاب جامعه شناسی بدن

La sociologie du corps
کد کتاب : 17398
مترجم :
شابک : 978-9643808556
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 148
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1992
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 16 تیر

معرفی کتاب جامعه شناسی بدن اثر داوید لو بروتون

جامعه شناسی بدن، شاخه ای از جامعه شناسی است که به طور خاص به مفهوم بدنمندی به مثابه پدیده ای اجتماعی، موضوعی نمادین، یک بازنمود و عاملی برای تخیل می پردازد. این شاخه، همواره به یادمان می آورد کنش های سازنده بافت زندگی روزمره، از ساده ترین اشکال آن تا پیچیده ترینشان، نیازمند دخالت و عامل بدنی هستند. انسان ولو صرفا با فعالیت های دریافتی حس های خود در هر لحظه از زندگانی اش، یعنی با دیدن، چشیدن، بوییدن، لمس کردن و غیره به جهان پیرامونش معانی دقیق می دهد.
بدن که در زمینه اجتماعی و فرهنگی احاطه کننده کنشگر شکل می گیرد، عاملی است نشانه ای که از خلال آن رابطه انسان با جهان بیرون به واقعیت بدل می شود: کنش های ادراکی و همچنین اشکال گوناگون بیان عواطف، نشانه های مناسکی در میان کنش ها، اداها(ژست ها) و شکلک ها، نحوه آرایش و سر و وضع و... . هستی انسان پیش از هر چیز، یک هستی بدنی است. جامعه شناسی نیز در جستجو برای روشن کردن این بخش از حیات انسانی، یعنی رابطه بدن با جهان، زمینه بسیار گسترده ای برای پژوهش می گشاید. جامعه شناسی با تمرکز بر بدن می کوشد از همه عوامل مربوط به آن فهرستی گرد آورد و برای درک منطق های اجتماعی و فرهنگی که در بدن و در حرکات آدمی نهفته اند، زمینه فراهم آورد.
امروز جامعه شناسی و انسان شناسی بدن به سرعت رو به شکوفایی دارند و در چشم انداز جهانی، گستره بزرگی از مطالعات در برابرشان قرار دارد. اما این تلاش و برنامه ای بی پایان و شورانگیز است. ما هنوز حتی در سنت کلاسیک مطالعه بر حرکات، اداها و دریافت های حسی، فرهنگ های احساسی و بیان عواطف، فنون بدنی، روابط جنسی، ورود بدن در بازی های بی پایان میان کنشی و... بازنمایی های زیبایی، چهره، موها، پوست، مواد بدنی، جسد و غیره راه زیادی پیش روی داریم.

کتاب جامعه شناسی بدن

داوید لو بروتون
داوید لو بروتون (متولد 26 اکتبر 1953) استاد دانشگاه استراسبورگ، عضو انستیتوی universitaire de France و محقق آزمایشگاه Dynamiques Européennes (UMR7367) است. انسان شناس و جامعه شناس فرانسوی، وی سخنرانی های ویژه ای را انجام می دهد و بدن انسان را که به ویژه با تجزیه و تحلیل رفتارهای مورد خطر مورد مطالعه قرار گرفته است، به بازی می کشاند.