کتاب جریان های تفسیری معاصر و مسئله آزادی

Contemporary interpretation
کد کتاب : 17482
شابک : 978-9641850373
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 440
سال انتشار شمسی : 1388
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 20 مرداد

معرفی کتاب جریان های تفسیری معاصر و مسئله آزادی اثر محسن آرمین

توجه و اهتمام به مفاهیم مدرنی که از رهگذر مواجهه و آشنایی با فرهنگ و اندیشهٔ بیگانه در دورهٔ معاصر به میهمانی فرهنگ و اندیشهٔ مسلمانان آمده است و ارزیابی آن ها ــ اعم از پذیرش غیرمشروط، مشروط و یا نفی و انکار آن در تفاسیر جدید یکی از مقولات شایستهٔ تحقیق و بررسی است. آزادی از جمله این مفاهیم مدرن است که حضور آن را در اندیشه های تفسیری معاصر به وضوح می توان مشاهده کرد.
نویسنده در این نوشتار برآن ست تا روشن سازد چرا مفسران مشهور معاصر قرآن به مسئلهٔ آزادی های سیاسی اجتماعی بیش از مفسران گذشته اقبال نشان داده اند؟ رویکرد مفسران معاصر به مقولهٔ آزادی چگونه است؟ مفسران ما در قبال مبانی حقوقی، فلسفی، و جهان بینی، که مقولهٔ آزادی برآمده از آن است، چه موضع فکری اتخاذ کرده اند و در ارزیابی آن با ملاک های قرآنی به چه نتایجی رسیده اند؟ مهم ترین علت اختلاف نظر مفسران مشهور معاصر قرآن دربارهٔ آزادی های سیاسی اجتماعی چیست؟ چرا آراء مفسران مشهور معاصر قرآن دربارهٔ آزادی های سیاسی اجتماعی از انسجام و استحکام برخوردار نیست؟

کتاب جریان های تفسیری معاصر و مسئله آزادی

محسن آرمین
محسن آرمین (۱۳۳۳ خورشیدی در کاشان)سیاست‌مدار اصلاح‌طلب و پژوهشگر دینی ایرانی است. او از اعضای بنیان‌گذار، عضو شورای مرکزی، و نیز سخنگوی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران است. او پیش‌تر در دورهٔ ششم مجلس شورای اسلامی نمایندهٔ تهران بوده است.وی فارغ‌التحصیل مهندسی الکترونیک از دانشگاه علم و صنعت بود و برای مدتی دورهٔ دکترای خود را در دانشگاه تربیت مدرس گذراند.
دسته بندی های کتاب جریان های تفسیری معاصر و مسئله آزادی