کتاب یادداشت هایی در باب سینماتوگرافی

Notes on the Cinematographer
کد کتاب : 19512
مترجم :
شابک : 978-6005193589
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 150
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 1975
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 5
زودترین زمان ارسال : 12 آذر

معرفی کتاب یادداشت هایی در باب سینماتوگرافی اثر روبر برسون

روبر برسون کارگردان فرانسوی یکی از هنرمندان بزرگ قرن بیستم و از رادیکال‌ترین، اصیل‌ترین و درخشان‌ترین استایلیست‌های تاریخ بود. او با بازیگران غیرحرفه‌ای - به قول خودش مدل‌ها - کار می‌کرد و مجموعه‌ای کاملا محدود اما هیپنوتیزم کننده از صداها و تصاویر را برای تولید آثار کلاسیکی مانند مردی فراری، جیب بری، خاطرات یک کشیش روستایی، و لنسلوت دریاچه به کار برد. برسون از ابتدا تا پایان کار خود را وقف ساخت فیلم هایی کرد که در آن هیچ چیز اضافی نیست و همه چیز همیشه در خطر است.

کتاب "یادداشت هایی در باب سینماتوگرافی"، جوهر نظریه و عمل برسون را به‌عنوان یک فیلمساز و هنرمند نشان می‌دهد. او تفاوت های اساسی بین تئاتر و فیلم را مطرح می کند. گرامر عمیق سکوت، موسیقی و سر و صدا را تجزیه می کند. و قدرت اسرارآمیز تصویر برای باز کردن قفل روح انسان را تأیید می کند. این کتاب که برای ستایشگران این کارگردان بزرگ و دانشجویان سینما ضروری است، مانند نامه‌های ریلکه به یک شاعر جوان، برای هر کسی که به ادعاهای تخیل در جستجوگرترین و دقیق‌ترین آن پاسخ می‌دهد، الهام‌بخش خواهد بود.

رابرت برسون (1901–1999) در برومون-لاموت فرانسه به دنیا آمد. او پس از فارغ التحصیلی به پاریس نقل مکان کرد، به این امید که نقاش شود. او یک کمدی کوتاه به نام Affaires publiques را در سال 1934 کارگردانی کرد، اما با شروع جنگ جهانی دوم کار او محدود شد. او در سال 1939 در ارتش فرانسه نام نویسی کرد و در سال 1940 اسیر شد و یک سال را در اردوگاه کار به عنوان اسیر جنگی گذراند. پس از آزادی به پاریس بازگشت و فرشتگان گناه (1943) را کارگردانی کرد، اولین فیلم بلند او، تحت اشغال آلمان.

کتاب یادداشت هایی در باب سینماتوگرافی

روبر برسون
روبر برسون (Robert Bresson) (زاده ۲۵ سپتامبر ۱۹۰۱ فرانسه - درگذشته ۱۸ دسامبر ۱۹۹۹ فرانسه) کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس فرانسوی بود که فیلم‌هایش به سبک روحانی و پارسایانه شهرت داشت. او نقش بسزایی در ایجاد هنر فیلم‌سازی ایفا کرد و تأثیر بزرگی بر موج نوی فرانسه گذاشت. ژان-لوک گدار درباره برسون گفته که «برسون سینمای فرانسه است همانطور که داستایفسکی ادبیات روس است و موتسارت موسیقی آلمان.». آندری تارکوفسکی او را یکی از چهار الگوی خود در آفرینش‌های هنری می‌دانست.
نکوداشت های کتاب یادداشت هایی در باب سینماتوگرافی
The power of Bresson’s films lies in the fact that his purity and fastidiousness are at the same time an idea about life, about what Cocteau called ‘inner style,’ about the most serious way of being human.
قدرت فیلم های برسون در این واقعیت نهفته است که خلوص و سخت گیر بودن او در عین حال ایده ای درباره زندگی است، درباره آنچه کوکتو «سبک درونی» می نامد، درباره جدی ترین شیوه انسان بودن.
Susan Sontag

Short, aphoristic fragments that guide Bresson's film making. Scribbed down as 'notes to self,' reading them in whole is astonishing & inspiring, a totality of a brilliant filmmaker
حیرت انگیز و الهام بخش است، مجموعه ای از یک فیلم ساز درخشان
HTMLGiant

قسمت هایی از کتاب یادداشت هایی در باب سینماتوگرافی (لذت متن)