کتاب برآمدن پول

for The Ascent of Money
تاریخ مالی جهان

مشخصات کتاب برآمدن پول
مترجم :
شابک : 978-9642071470
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 496
سال انتشار شمسی : 1396
سال انتشار میلادی : 2009
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 22 آبان

برنده ی جایزه ی GetAbstract سال 2009

معرفی کتاب برآمدن پول اثر نیل فرگوسن

در جهت درک پیچیدگی های نهادهای مالی و اصطلاحات علمی و فنی مدرن مربوط به علم مالیه نیال فرگوسن در کتاب «برآمدن پول» به یاری ما آمده است. او اولین قدم را یافتن منشا این پیچیدگی ها می داند زیرا کافی است خاستگاه های یک نهاد یا ابزار را درک کنید تا بتوانید با سهولت بیشتر به نقش امروزی اش پی ببرید.
به همین ترتیب، ماهیت اجزای پایه ای تشکیل دهنده نظام مالی مدرن به ترتیب به وجود آمدنشان روشن می شود. هر فصل به یک سوال عمده تاریخی نظر دارد. پول پیش از آن که به کلی ناپدید شود و جایش را به ارقام در تالارهای بورس و دفاتر حسابداری بدهد، از چه زمان از شکل فلزی به شکل کاغذی درآمد؟ آیا صحت دارد که بازار اوراق قرضه با تعیین نرخ بهره وام های بلندمدت حکومت جهان را به دست می گیرد؟ بانک های مرکزی در ترقی شدید و کسادی بازار سهام چه نقشی ایفا کردند؟ چرا بیمه لزوما بهترین راه برای حمایت از خودتان در برابر خطرات نیست؟ آیا مردم در مورد منافع سرمایه گذاری در معاملات املاک دچار توهم و اغراق گویی اند؟ و آیا اتکای متقابل چین و امریکا به یکدیگر، عامل ثبات مالی جهان است، یا اینها همه وهم و خیال است؟
نیال فرگوسن به خوبی نشان می دهد که در پس هر پدیده تاریخی بزرگ یک راز مالی پنهان است و مهم ترین آن ها را به تصویر می کشد تا دریابیم رنسانس به این علت چنان رونقی در بازار هنر و معماری پدید آورد که بانک داران ایتالیایی نظیر مدیچی، با به کار گرفتن قواعد مربوط به ریاضیات مشرق زمین در امور مربوط به پول، صاحب مکنت شدند و جمهوری هلند به این علت بر امپراتوری هابسبورگ تفوق یافت که برای آن، از نظر مالی، برخورداری از بورس اوراق بهادار مدرن به داشتن بزرگ ترین معدن نقره جهان ارجحیت داشت ...

کتاب برآمدن پول

نیل فرگوسن
نیل فرگوسن متولد ۱۹۶۴ مورخ مشهور و متخصص تاریخ اقتصاد اسکاتلندی است. او استاد دانشگاه هاروارد است. فرگوسن در سال ۲۰۰۸ از مشاوران جان مک کین بود و یک جمهوری خواه است. همسر او آیان حرصی علی نام دارد. فرگوسن یک مورخ انگلیسی و مفسر سیاسی محافظه کار است.