چرخدنده

L'Engrenage

مشخصات چرخدنده
مترجم :روشنک داریوش
قطع :رقعی
نوع جلد :شومیز
شابک :978-9641940098
تعداد صفحه :207
سال انتشار شمسی :1393
سال انتشار میلادی :1948
سری چاپ :3
زودترین زمان ارسال :3 اردیبهشت

مشخصات چرخ دنده ها
مترجم :
قطع :رقعی
نوع جلد :شومیز
شابک :978-6002530714
تعداد صفحه :160
سال انتشار شمسی :1397
سال انتشار میلادی :1948
سری چاپ :1
زودترین زمان ارسال :4 اردیبهشت

معرفی کتاب چرخدنده اثر ژان پل سارتر | ایران کتاب

«چرخدنده» در زمستان ۱۹۴۶ توسط ژان پل سارتر، نویسنده، فیلسوف و نمایشنامه نویس فرانسوی نوشته شد. این فیلمنامه که البته هیچ به گاه به صورت فیلم ساخته نشد و در آخر در قالب یک نمایش عرضه شد، درباره پدیده انقلاب در کشورهای کمتر توسعه یافته است. سارتر در این کتاب می گوید، انقلاب در این کشورها، یک دور باطل تکرارشونده و بدون نتیجه است.

کتاب چرخدنده

قسمت هایی از کتاب چرخدنده (لذت متن)
اتاقی بزرگ و خالی، نیمکتی با روکش مخمل، میز کارمند دفتر مابین دو پنجره ی بسیار بزرگ. عده ای از رجال ملبس به اونیفورم یا لباس شخصی جمعند. یکی از آنها، ماتر، وزیر دادگستری. او مردی است کوتاه قامت و طاس. با صورتی متوحش روی نیمکت نشسته است. دیگران خشک، آرام و کاملا ساکت ایستاده اند. صورت هایشان نتراشیده و تحت فشار، کت و شلوارها چروکیده. معلوم است شب نخوابیده اند. چراغی روشن نیست فقط نور ملایم صبح اتاق را روشن می کند.

ناگهان رگبار آتش از نزدیک. گلوله ای پنجره را می شکافد و در سقف می نشیند. ریباز، وزیر امور خارجه، بلند قد، سنگین وزن و استخوانی، با سبیلی خشن و نامرتب، آرام به سوی پنجره می رود و کوشش می کند وضعیت خارج را دریابد. در باز می شود، افسری نفس زنان وارد می شود، همگی به سوی او برمی گردند. ماتر از جایش بلند می شود. افسر اطلاع می دهد: