کتاب گفت و گوهایی با عباس کیارستمی

Conversations with Kiarostami
کد کتاب : 33517
مترجم :
شابک : 978-6008987642
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 301
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 2019
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 30 شهریور

معرفی کتاب گفت و گوهایی با عباس کیارستمی اثر گادفری چشایر

کتاب «گفت وگوهایی با عباس کیارستمی» سلسله ای از مصاحبه های گادفری چشایر با عباس کیارستمی است. مصاحبه ها در اواخر دهۀ 1990 انجام گرفته اند و حاوی بحث هایی خواندنی دربارۀ بسیاری از فیلم های کیارستمی است که تا پیش از ترمیم شان در سال های اخیر به ندرت دیده شده اند و نیز دربارۀ شاهکارهایی که او را به شهرت بین المللی رساندند.

گادفری چشایر، نقدنویس برجستۀ آمریکایی، در گفت وگوهای گردآمده در این کتاب دربارۀ تمام فیلم هایی که کیارستمی در سه دهه فعالیت مدام، از 1349 تا 1379، ساخته است بحث می کند، گفت وگوها در تهران آغاز می شود، در راه «کوکر» ادامه می یابد، و به باد ما را خواهد برد منتهی می شود. این شاید عالی ترین سند موجود دربارۀ سیر تطوّر و تکامل سینمای کیارستمی باشد.

ترجمۀ حاضر ضمائمی دارد. دو ضمیمه پی نوشت هایی طولانی اند که در آخر کتاب آمده اند، اما ضمیمۀ اول، متن گفت وگوی صالح نجفی با عباس کیارستمی است که در سال 1387 انجام گرفته است…

احمد کیارستمی در مقدمۀ کتاب حاضر می نویسد: کیارستمی بارها گفته که «من فقط نیمی از فیلم را می سازم، نیمۀ دیگر در ذهن تماشاگر ساخته می شود.» گادفری همیشه این توان را داشته که با ذهنیتش نیمۀ دومی زیبا برای فیلم های پدرم بسازد، و این توان در کتاب مشهود است. چیزی که حسن کتاب را بیشتر می کند این است که گادفری، در کنار تفسیرهای شخصی اش، اطلاعاتی دقیق دربارۀ فیلم ها ارائه می دهد، اطلاعاتی که کمتر جایی نوشته و دیده شده. حاصل این مصاحبه ها پنجره ای است که گادفری به درون ذهن پدرم باز کرده و تصویری دقیق از او ارائه می دهد. تصویری که من به آن اعتماد کامل دارم.

کتاب گفت و گوهایی با عباس کیارستمی