کتاب تخیل خلاق در عرفان ابن عربی

Creative Imagination in the Sufism of Ibn 'Arabi
کد کتاب : 39274
مترجم :
شابک : 978-9647468688
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 584
سال انتشار شمسی : 1391
سال انتشار میلادی : 1958
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 1 بهمن

معرفی کتاب تخیل خلاق در عرفان ابن عربی اثر هانری کربن

مولف در این کتاب، با استناد به دو اثر مهم ابن عربی، فتوحات مکیه و فصوص الحکم، مقولۀ تخیل را در نظر ابن عربی بررسی می کند. به باور ابن عربی، تخیل خلاق راهی است برای اتحاد میان آن که دوست می دارد و آن که دوست داشته می شود. به واسطۀ تخیل است که مراتب تجلی الهی، که عبارت است از احدیت، اسمای الهی و تجلی شهودی، ادراک می شود. نفْس رحمانی به تخیل امکان می دهد تا تجلی الهی را درک کند.بدین سان، ابن عربی به نوعی نظریۀ وجود می رسد که مبتنی بر وحدت وجود است.
تجربۀ شهودی برآمده از این درک وجودی، کاملا مطابق است با تخیل خلاقی که ابن عربی پیش می نهد. این معنی با سلسله ای از مفهوم سازی های دوگانه به دست می آید، همچون زوج مفهومی خالق و مخلوق، یا رب و مربوب. بدین سان، واحد در کثرت خود تجلی می یابد، اما استدلال ها و استنتاج های کربن او را بدان جا می رساند که برخلاف همۀ پژوهشگران بدین نتیجه برسد که در اندیشۀ ابن عربی به هیچ روی وحدت وجود جایی ندارد.

کتاب تخیل خلاق در عرفان ابن عربی

هانری کربن
هانری کوربَن (یا با تلفظ فرانسوی آنری کُربَن) (به فرانسوی: Henry Corbin) (زادهٔ ۱۴ آوریل ۱۹۰۳ - درگذشتهٔ ژوئیهٔ ۱۹۷۸) فیلسوف، ایران‌شناس، اسلام‌شناس، و شیعه‌شناس فرانسوی بوده‌است. او بخشی از عمر خود را در ایران و خاورمیانه سپری کرد.هانری کربن در ۱۴ آوریل ۱۹۰۳ در پاریس به دنیا آمد. پدرش هانری آرتور کربن، یک مدیر تجاری، و مادرش اوژن فورنیه کربن بودند. آموزش‌های مذهبی کاتولیک را در کودکی آموخت و در مدرسه علوم مسیحی به نهضت پروتستان علاقه‌مند شد. وی در سال ۱۹۲۲ از مد...