کتاب بر بال ملائک

Bar Bal-e Malaek
(جشن نامه سیدعلی قاضی عسکر)
کد کتاب : 42568
شابک : 978-6222462376
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 1118
سال انتشار شمسی : 1399
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 19 بهمن

معرفی کتاب بر بال ملائک اثر رسول جعفریان

مجموعه فراهم آمده، شامل 39 مقاله و رساله، شامل دو بخش است. بخش اول شامل مقالاتی است که درباره شخص آقای قاضی عسکر، مدیریت وی و مسائل مربوط به حج در دوره ایشان است. بخش دوم مقالات و رساله ها و سفرنامه هایی در حوزه حج و زیارت است.
علاوه بر پژوهش ها، از امتیازات این جشن نامه، وجود چندین سفرنامه حج، عتبات و مشهد است که سرشار از معلومات تاریخی و جغرافیایی است. دو مقاله بلند و مهم در بخش دوم درباره اسناد کارپردازخانه ایران در عراق است که بسیاری از آنها در روشن کردن امر حج گزاری و نیز مسائل ایرانیان عراق مهم است. سه رساله نفیس، شامل دو رساله در سفرنامه مشهد و عتبات و یکی به عربی در شرح کارهای فرهاد میرزا به ویژه آنچه در کاظمین انجام داده، کار دوست عزیزم آقای حجت الاسلام و المسلمین برکت، از متون ارزشمندی است که در اینجا منتشر می شود. اسنادی هم از دوره پهلوی در زمینه حج در این مجموعه منتشر شده است. جدای از اینها، چند پژوهش خوب دیگر هم در حوزه حج و مسائل مربوط به آن داریم که خواندنی است. از آن جمله گزارش کاظم زاده ایرانشهر از اوضاع حج است که آن را در زمان کار اداری خود در کارپردازخانه ایران در جدّه نوشته و به فرانسه به صورت یک کتاب منتشر کرده، بسیار عالی است.
این مجموعه به احترام ایشان، از طرف دوستان و شماری از پژوهشگران به سرپرستی حجت الاسلام و المسلمین رسول جعفریان رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران آماده شده است.

کتاب بر بال ملائک

رسول جعفریان
رسول جعفریان، روحانی و پژوهشگر تاریخ ایرانی است، وی اکنون استاد گروه تاریخ دانشگاه تهران، رئیس کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایرانو رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران می باشد.