کتاب حروفیه

Fazlallah Astarabadi and the Hurufis
(تاریخ و عقاید)
  • 20 % تخفیف
    135,000 | 108,000 تومان
  • موجود
  • انتشارات: علم علم
    نویسنده:
کد کتاب : 49667
مترجم :
شابک : 978-9642248179
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 174
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 2005
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 16 اسفند

معرفی کتاب حروفیه اثر شهزاد بشیر

کتاب «حروفیه؛ تاریخ و عقاید» دربارهٔ یکی از جذاب ترین و تاثیرگذارترین جنبش های مذهبی اجتماعی است که در تاریخ پر فراز و نشیب ایران اسلامی در قرن هشتم هجری و اکثرا در مناطق شمالی و شمال شرقی ایران رخ داده و دامنهٔ تاثیر و گسترش آن تا فراسوی مرزهای ایران دیروز و امروز و حتی تا دوران معاصر نیز کشیده شده است.
حروفیه جنبشی مذهبی است که محتوایش آکنده از معانی رمزی و متون باطنی است و می تواند به دلیل این جذابیت ذاتی خطراتی هم داشته باشد. این امکان وجود دارد که به دلیل جذابیت لفظ، معنای غلط یا انحرافی آنها سریعا پذیرفته شود.
شهرزاد بشیر در این کتاب به بررسی تاریخچه و مرام و مسلک پیروان و بنیان گذاران این جنبش عقیدتی-مذهبی پرداخته است.
سه فصل نخست این کتاب به زندگی فضل الله بنیان گذار این جنبش و دو فصل بعدی آن به اندیشه اش پرداخته است. فصل چهارم هم باورهای فضل الله در باب کیهان شناسی و انسان شناسی، خلقت جهان، تاریخ اسطوره ای اش و جایگاه انسان در آن را تبیین می کند.
اگرچه این کتاب برای مخاطبان غیرمتخصص نوشته شده است امّا تلاشی آکادمیک برای پرداختن به فضل الله استرآبادی و جنبش او هم بوده است.

کتاب حروفیه

شهزاد بشیر
شهزاد بشیر استاد لیسبت وارن اندرسون در مطالعات اسلامی در دانشگاه استنفورد است. وی نویسنده امیدهای مسیحایی و چشم اندازهای عرفانی است: نورباخشیا میان اسلام قرون وسطایی و مدرن و فضل الله استرآبادی و حروف الفتوف.