کتاب پنج نمایشنامه از انقلاب مشروطیت

Five plays of Constitutional Revolution
کد کتاب : 5943
شابک : 9786003762862
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 148
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1967
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 23 مرداد

معرفی کتاب پنج نمایشنامه از انقلاب مشروطیت اثر غلامحسین ساعدی

«گیر افتادن احمقانه اس.چه گیر بیفتی و چه بری خودتو بدی دست اونا،هر دوش یکیس.هر جوری شده باید در رفت.به هر کلکی شهده باهاس زنده موند.تا هستی ازت می ترسن و روت حساب می کنن و اهمییت داری.اما وقتی گیر افتادی دیگه تمومه،سروکارت با طناب داره،دیگه یه پاپاسی هم نمی ارزی.» این کتاب شامل پنج نمایشنامه از آثار غلامحسین ساعدی نمایشنامه نویس تواناست.به نام های :«از پا نیفتاده ها»،«گرگ ها»، «ننه انسی»،«خانه ها یرا خراب کنید» و «بام ها و زیر بام ها».که برخی از آنها به کارگردانی جعفر والی در تلویزیون ایران اجرا شده است.

کتاب پنج نمایشنامه از انقلاب مشروطیت

غلامحسین ساعدی
غلامحسین ساعدی (زادهٔ ۲۴ دی ۱۳۱۴، تبریز – درگذشتهٔ ۲ آذر ۱۳۶۴، پاریس) با نام مستعارِ گوهرِ مراد، نویسنده و پزشک ایرانی بود. ساعدی نمایشنامه نیز می‌نوشت و پس از بهرام بیضایی و اکبر رادی از نامدارترین نمایشنامه‌نویسان زبان فارسی به‌شمار می‌رفت.ساعدی در ادبیات و اندیشهٔ سیاسی از پیروان جلال آل احمد به‌شمار می‌رفت؛ و از اوایل تشکیل کانون نویسندگان ایران بدان پیوست.
قسمت هایی از کتاب پنج نمایشنامه از انقلاب مشروطیت (لذت متن)
ننه انسی این چیه؟… [پول را چنگ می زند و بعد به دستهایش نگاه می کند.] خون؟… این خون چیه؟ اسماعیل [دستپاچه] چیزی نیس… می شورم، همین الان می شورم، [طرف سطل آب می رود. ننه انسی سطل را با عجله برمی دارد.] ننه انسی گردن زدی و مزدشو آوردی برای من؟ اسماعیل من… من گردن نزدم. ننه انسی پس چرا این پولا خونیه؟ اسماعیل میرغضب گردن زد، من فقط صدقه ها را جمع کردم، پول هایی رو که تو سفره ریخته بودن. ننه انسی تو پسرم نیستی، خدا مرگت بده، شیری که بهت دادم حرومت باشه. تو گرگی، گرگ! [چوبی برمی دارد و به اسماعیل حمله می کند و با فریاد] گرگ… گرگ! من پسر نمی خوام! من جلاد نمی خوام! [چوب را زمین می اندازد و به طرف کیسۀ سیب زمینی می رود و تند تند سیب زمینی ها را طرف اسماعیل پرت می کند. از هر گوشۀ میدان، از پشت بام ها عده ای مادر و پسر را سنگسار می کنند.]