کتاب خانه روشنی

Bright House
کد کتاب : 5963
شابک : 9789643519100
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 147
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1966
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 23 مرداد

معرفی کتاب خانه روشنی اثر غلامحسین ساعدی

اثریست به قلم غلامحسین ساعدی و چاپ موسسه انتشارات نگاه. ساعدی، پزشک و روان پزشکی است که به فراخور رشته تحصیلی خود نسبت به حالات و روحیات افراد روان پریش و آشفته حال آگاهی و درک بالایی دارد و به همین دلیل با مهارتی بالا از چنین شخصیت هایی در آثارش بهره می برد و آنان را با هنرمندی تمام به تصویر می کشد، این پریشانی و آشفتگی را می توان در فضایی که در آن کاراکترهایش را جای می دهد نیز به خوبی مشاهده کرد. خانه روشنی در بردارنده پنج نمایشنامه است؛ دعوت، دست بالای دست، خوشا به حال بردباران، پیام زن دانا و خانه روشنی که هر کدام در فضایی متفاوت روایت می شوند، دختری که برای یک مهمانی آماده می شود، تیمساری مستبد که مدت هاست در بستر بیماری گرفتار است، مردی رو به مرگ که برادر و همسرش پس از سه روز از احوال او با خبر می شوند و…

کتاب خانه روشنی

غلامحسین ساعدی
غلامحسین ساعدی (زادهٔ ۲۴ دی ۱۳۱۴، تبریز – درگذشتهٔ ۲ آذر ۱۳۶۴، پاریس) با نام مستعارِ گوهرِ مراد، نویسنده و پزشک ایرانی بود. ساعدی نمایشنامه نیز می‌نوشت و پس از بهرام بیضایی و اکبر رادی از نامدارترین نمایشنامه‌نویسان زبان فارسی به‌شمار می‌رفت.ساعدی در ادبیات و اندیشهٔ سیاسی از پیروان جلال آل احمد به‌شمار می‌رفت؛ و از اوایل تشکیل کانون نویسندگان ایران بدان پیوست.
قسمت هایی از کتاب خانه روشنی (لذت متن)
تو نمی فهمی، هیشکی نمی فهمه، چه جوری برات بگم، آخه منم آدمم، اعصاب دارم. [نمی داند چه جوری حرفش را حالی کند] اون موقع هیچ کدام از اینا به درد نمی خورد، نمی شد، هرکدوم، هرکدوم از اینا یه چیزی با خودشون داشت که خراب می کرد، می پاشید، تو اون تاریکی، نمی شد، نمی شد، نمی تونستم، اگه جای من بودی می فهمیدی، اون وقت آدم نمی دونه چه کار داره می کنه، فقط می خواد زودتر تموم بشه. حساب هیچ چی رو نمی تونه بکنه، یه حالتی داره، چه جوری بگم؟