کتاب نویز

Noise: A Flaw in Human Judgment
خدشه ای بر قضاوت انسان
کد کتاب : 71444
مترجم : مهیار حسنی

شابک : 978-6222543518
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 469
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 2021
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 20 تیر

نویز
Noise: A Flaw in Human Judgment
(نقصی در قضاوت انسان)
کد کتاب : 77024
مترجم :
شابک : 978-6226840910
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 400
سال انتشار شمسی : 1401
سال انتشار میلادی : 2021
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 20 تیر

معرفی کتاب نویز اثر کاس آر سانستین

کتاب جدید دنیل کانمن، برنده‌ی جایزه‌ نوبل و نویسنده‌ی کتاب ممتاز “تفکر سریع و کند” به همراه الیور سیبونی و کاس سانستاین به تازگی منتشر شد. این کتاب مانند دیگر کارهای ارزنده‌ی کانمن به موضوعات بسیار مهم حوزه‌ی علوم شناختی و اقتصاد رفتاری و تصمیم‌گیری می‌پردازد. نویسندگان در این کتاب نشان می‌دهند که چگونه پدیده‌ای به نام نویز در بسیاری از زمینه‌ها از جمله در پزشکی، قانون، بهداشت عمومی، پیش‌بینی‌های اقتصادی، پزشکی قانونی، حفاظت از کودکان، بررسی عملکرد و استخدام، خطاهایی ایجاد می‌کند که پیامدهای خانمان‌سوزی دارند.

اگرچه نویز را می‌توان در هر جایی یافت که مردم در حال قضاوت و تصمیم‌گیری هستند، افراد و سازمان‌ها معمولا به‌طور یکسان آثار مخرب آن را نادیده می‌گیرند که البته هزینه‌های فراوانی دارد.تصور کنید که دو پزشک در یک شهر تشخیص های متفاوتی را برای بیماران یکسان می دهند - یا اینکه دو قاضی در یک دادگاه برای افرادی که جرم مشابهی را مرتکب شده اند، احکام متفاوتی صادر می کنند. و یا زمانی که یک شرکت به شکایات مشتریان رسیدگی می‌کند، تصمیم به این بستگی دارد که چه کسی به شکایت رسیدگی می‌کند. حالا تصور کنید که همان دکتر، همان قاضی، همان بازرس یا همان مقام شرکت تصمیمات متفاوتی را می گیرد، بسته به اینکه صبح یا بعدازظهر یا شنبه باشد تا پنجشنبه. اینها نمونه هایی از نویز هستند: تنوع در قضاوت هایی که باید یکسان باشند.

در کتاب نویز ، دانیل کانمن، کاس آر سانستین و اولیویه سیبونی نشان می‌دهند که چگونه نویز به طور قابل توجهی به خطاها در همه زمینه‌ها از جمله پزشکی، قانون، پیش‌بینی اقتصادی، رفتار پلیس، ایمنی غذا، بررسی‌های امنیتی در فرودگاه‌ها، استراتژی و پرسنل کمک می‌کند. و هر جا که مردم قضاوت و تصمیم گیری می‌کنند نویز وجود دارد، افراد و سازمان‌ها به طور یکسان معمولا از نقش شانس در قضاوت‌ها و اعمال خود غافل هستند.

نویز با ایده‌های نوین و با تکیه بر همان نوع تحلیل‌های دقیق و گستره‌ی وسیع مطالعات موردی که تفکر سریع و کند را با اقبال بین‌المللی تبدیل کرد، توضیح می‌دهد که چگونه و چرا انسان‌ها در تصمیم‌گیری تا این حد مستعد نویز و سوگیری هستند.همه‌ی ما فراتر از آن‌چه فکر می‌کنیم، بد قضاوت می‌کنیم. این کتاب با چند راه حل ساده و پیش‌گامانه به بررسی این موضوع می‌پردازد که چه خطاهایی مرتکب می‌شویم و چه کاری می‌توانیم برای رهایی از آن انجام دهیم.

کتاب نویز