کتاب سی و سه پل، چهار و نیم اکتاو

Thirty-three bridges

مشخصات کتاب سی و سه پل، چهار و نیم اکتاو
شابک : 9789643519933
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 126
سال انتشار شمسی : 1394
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 3 مهر

شایسته ی تقدیر ششمین دوره ی جایزه ی ادبی هفت اقلیم

معرفی کتاب سی و سه پل، چهار و نیم اکتاو اثر سلمان باهنر

این مجموعه 13 داستان کوتاه دارد، بافضاهایی بکر و تازه،که نثر شیوای باهنر در قالب داستانهایی به یاد ماندنی پرداختشان کرده است. سوژه ها ضمن داشتن تنوع زمانی و مکانی، با جهان بینی مشترکی به یکدیگر مربوط اند. شخصیت ها مثل «رسول خیوه ای»،«جلال الدین افضل اصفهانی» و«رضا رزم» با این که قرار داستان کوتاه نیست آنقدر خوب ساخته و پرداخته شده اند که به یاد می مانند.

داستان های مجموعه «سی و سه پل، چهار و نیم اکتاو» روایت سر حوصله ای دارند و نشان از یک نویسنده ماکسیمالیست می دهند.
به گمان من بهترین داستان مجموعه «جلال الدین افضل اصفهانی» است. این داستان روایت شگفت انگیزی دارد و پایانی تاثیرگذار. امر شگرف را با کمدی و فانتزی نمی آمیزد و از این رو تاثیر عاطفی نیز می گذارد.
داستان اول به گمانم خلاف این داستان حرکت می کند و برای همین موفق نیست.
چون کمدی باورناپذیرش جلوی حرکت و گسترش طرح را می گیرد. باهنر در این مجموعه، داستانی از جنگ هم دارد که داستان موفقی است و تاثیر مخوف جنگ بر انسان را نشان می دهد. نویسنده در این جا می خواهد بگوید دست آخر هیچ نخواهد ماند…

کتاب سی و سه پل، چهار و نیم اکتاو

سلمان باهنر
سلمان باهنر سال‌هاست درزمینه‌ی داستان، فیلم‌نامه، نمایشنامه و انیمیشن فعال است. نویسندگی و انیمیشن دو مقوله‌ جدی زندگی حرفه‌ای اوست. علاوه بر اینها به تدریس هم مشغول است. «سی‌وسه‌پل، چهار و نیم اکتاو» اولین مجموعه داستانی است که از او چاپ‌شده. کودکی‌ باهنر با تجربه‌های سخت جنگ گذشته و او تمام این تجربه‌ها را به قول خودش در آرشیو واقعی‌اش ذخیره کرده است.
قسمت هایی از کتاب سی و سه پل، چهار و نیم اکتاو (لذت متن)
معلوم شد این یکی خانم، خواهر دو قلوی آن یکی خانم است که یک روز در میان، ایشان هم به کار بهره کشی از جناب ارضی مشغول بوده اند. با برملا شدن این شوخی کثیف؛ آقای ارضی، در غم، حسرت و البته کینه فرو رفت. متوجه شد معشوقه اش یک نفر نیست، بلکه دو نفراند و اینکه او مرد برگزیده ی زندگی ایشان نیست، بلکه اسباب خنده و تفریح شان است. دوقلوهای تک تخمی، به نوبت، یک روز در میان، نقش معشوقه ی این مرد را بازی می کرده اند. چه کسی بی آزارتر و خنده دارتر از آقای مذکور ارضی، حسابدار کوتوله ی «اولین شرکت اقماری دانش بنیان صنعت نفت»!؟