کتاب تحلیلی در باب شرق شناسی ادوارد سعید

An Analysis of Edward Said's Orientalism
کد کتاب : 132097
مترجم :
شابک : 978-6227620627
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 128
سال انتشار شمسی : 1402
سال انتشار میلادی : 2017
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 5 اردیبهشت

معرفی کتاب تحلیلی در باب شرق شناسی ادوارد سعید اثر رایلی کوئین

ادوارد سعید (۱۹۳۵-۲۰۰۳) یکی از مهم‌ترین منتقدان فرهنگی اواخر قرن بیستم بود. او یک کنش‌ورز دانشگاهی و سیاسی فلسطینی-آمریکایی و پیشگام مطالعه چگونگی توسعه و کارکرد امپراتوری‌ها – مجموعه کشورهایی که توسط یک دولت اداره می‌شدند – بود.
کار سعید به‌قدری مهم بود که در سطح وسیعی او را بنیان‌گذار حوزه مطالعاتی به‌نام نظریه پسااستعماری می‌دانند. این حوزه تلاش می‌کند بفهمد که چگونه و چرا کشورهای استعمارشده در دوران پسااستعماری توسعه یافتند.
ادوارد سعید در سال ۱۹۳۵ در فلسطین زمان تحت‌الحمایگی بریتانیا از مادری فلسطینی و پدری فلسطینی آمریکایی به‌دنیا آمد. او در بیت‌المقدس و سپس قاهره بزرگ شد، جایی که خانواده بعد از جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۴۸ به آن‌جا رفتند.* سعید عمدتا در مدارس عالی بریتانیا و آمریکا تحصیل کرد، اما همه چیز به آرامی پیش نرفت.
پس از اخراج از کالج ویکتوریا مصر در سال ۱۹۵۱، او به یک مدرسه شبانه‌روزی نخبگان در ماساچوست در ایالات متحده فرستاده شد. علی‌رغم ناراضی بودن در آن‌جا، هوش سعید باعث درخشش او شد و او پیش از اخذ دکترای خود در رشته ادبیات انگلیسی دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۶۴، به تحصیل در دانشگاه معتبر پرینستون پرداخت. در این زمان او به کار دانشگاهی در گروه ادبیات انگلیسی و تطبیقی دانشگاه کلمبیا مشغول شده بود.
پیشینه و جایگاه خاورمیانه‌ای* سعید به‌عنوان یک تبعیدی، او را از همکارانش متمایز می‌کرد. دانشگاه‌های غربی در آن زمان چندفرهنگی نبودند و سعید به‌خاطر عرب بودن و خارجی بودن تابلو بود. با این حال، تحصیلات شخصی نخبه‌گانه او در ایالات متحده به این معنی بود که او هم یک خارجی و هم یک خودی است و به او دیدگاه فکری متفاوتی نسبت به همکارانش داد.
سعید در حالی که آشکارا برای کتاب‌های مورد مطالعه خود احترام زیادی قائل بود – حتی زمانی که از آن‌ها انتقاد می‌کرد – می‌توانست به ادبیات غرب و پیوندهای آن با واقعیت‌های سیاسی و اقتصادی امپراتوری، * به دیده متفاوت نگاه کند.
سعید تمام دوران حرفه‌ای خود را از سال ۱۹۶۳ تا زمان مرگش در سال ۲۰۰۳ در کلمبیا گذراند. دستاورد اصلی او ترویج و استقرار استعمار به‌عنوان یک حوزه مطالعاتی در علوم انسانی بود. شرق‌شناسی که در سال ۱۹۷۸ منتشر شد، به بررسی تأثیر استعمار و برداشت‌های غربی از کشورهای استعمارشده می‌پرداخت. سعید در کتاب‌های بعدی خود مانند فرهنگ و امپریالیسم و ​​ اسلام رسانه‌ها به بررسی مضامینی مشابه پرداخت.
ادوارد سعید در سال ۱۹۹۱ استاد ادبیات انگلیسی و تطبیقی ​​شد و نقش مهمی در شکل‌دهی پژوهش علمی پسااستعماری در کلمبیا داشت. این دانشگاه هنوز هم خانه تعداد زیادی از دانشگاهیان پسااستعماری است.

کتاب تحلیلی در باب شرق شناسی ادوارد سعید

دسته بندی های کتاب تحلیلی در باب شرق شناسی ادوارد سعید