کتاب کتابخانه ی بابل

short Stories
و 23 داستان دیگر

مشخصات کتاب کتابخانه ی بابل
مترجم : کاوه سیدحسینی
شابک : 978-9644481154
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 260
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 1970
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 8
زودترین زمان ارسال : 18 آذر

معرفی کتابخانه ی بابل اثر خورخه لوئیس بورخس

بورخس با نوشتن داستان های حجیم میانه ای نداشت و آن را عملی پرزحمت و موجب اتلاف زمان و سرمایه می دانست. معتقد بود برای موضوعی که پنج دقیقه ای قابل توضیح است نباید پانصد صفحه را سیاه کنیم. می دانید که من چند کتاب حجیم نوشته ام و از این زاویه نظر من به نظر ایشان نزدیک تر نبود! اما او نه تنها وانمود می کرد بلکه باور داشت این کتاب های حجیم از قبل وجود دارند و رسالت او تنها خلاصه نویسی و حاشیه نویسی بر آن متون است.
علاوه بر این بورخس قدرت ویژه ای در زمینه ی تخیل داشت. خیال در نگاه او، مقدمه ی آفرینش است. او نشان داد که چگونه برخی تخیلات، رنگ و روی واقعیت به خود می گیرند و کم کم جهانی بر پایه ی آن شکل می گیرد که کسی یارای چون و چرا در آن ندارد. این البته برای شما به قدر کافی آشنا است! بله، بدون رویا نمی توان چیزی را خلق کرد.

کتاب کتابخانه ی بابل

خورخه لوئیس بورخس
خورخه لوئیس بورخس ، نویسنده، شاعر و ادیب معاصر آرژانتینی. وی از برجسته ترین نویسندگان آمریکای لاتین است. شهرت او بیشتر به خاطر نوشتن داستان کوتاه است. یکی از مشهورترین کتاب های او، داستان (۱۹۴۴)، گلچینی از داستان های کوتاه بورخس به انتخاب خودش است که مضامینی همچون رویاها، کتابخانه ها، آیینه ها، حیوان ها، فلسفه، دین و خدا را می توان حلقه اتصال این داستان ها دانست.
قسمت هایی از کتابخانه ی بابل (لذت متن)
جاودانه بودن بی معنی است . به غیر از انسان ، موجود دیگری نیست که جاودانه نباشد ، زیرا همه از مرگ بی خبرند .

بهت توصیه می کنم برای چیزی که مردم می گویند و برای زنی که دیگر دوستت ندارد ، جنجال راه نیندازی .

همان حالتی به من دست داد که به همه ی ما هنگام شنیدن خبر مرگ دست می دهد : تاسفی بی حاصل ، از این که اگر کمی مهربان تر بودیم چیزی از دست نمی دادیم .

گناهی که از این پس ما دو نفر مرتکبش شده ایم . گناه شناختن زیبایی است ، امتیازی که بر انسان ها ممنوع است . اکنون باید کفاره ی آن را بپردازیم .