کتاب گزینه ب

Option B
مواجهه با سختی، ارتقای حد تحمل و رسیدن به شادی

مشخصات کتاب گزینه ب
مترجم : لیلا ثریاصفت
شابک : 978-6008738251
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 232
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 2017
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 16 آذر

نامزد دریافت بهترین کتاب غیر داستانی گودریدز سال 2017

معرفی کتاب گزینه ب اثر شریل سندبرگ

شریل سندبرگ پس از مرگ ناگهانی همسرش احساس می کرد که دیگر او و فرزندانش هرگز از صمیم قلب شاد نخواهند شد و رنگ واقعی شادی را به خود نخواهند دید. او می گوید: «احساس می کردم در یک خلا گرفتار شده و به یک پوچی عمیق در قلبم رسیده بودم و این حالت باعث می شد حتی نتوانم درست نفس بکشم.» دوستش، آدام گرانت، که روانشناسی در دانشگاه وارتون بود به او گفت که باید مراحل سخت و دشواری را بگذارند تا بتوانند از این تجربیات طاقت فرسا بهبود یابند و دوباره به زندگی برگردند. همه ما با یک میزان انعطاف پذیری ثابتی به دنیا نیامده ایم. انعطاف پذیری همانند عضله ایی است که باید رویش کار کنیم و آن را بسازیم.

کتاب گزینه ب، ترکیبی از بینش ها و ایده های شخصی شریل سندبرگ با تحقیقات آگاهی بخش آدام گرانت در زمینه توانایی مواجهه با سختی ها است. شریل با شروع داستان از جایی که متوجه مرگ همسرش (دیو گلدبرگ) شد، برایمان از غم و اندوه حاد و انزوایی که بعد از آن برایش به وجود آمد، می گوید. اما این کتاب تنها به موضوع زندگی شریل نمی پردازد و پا را فراتر گذاشته و می گوید که چگونه مردم در طیف های مختلف تواسته اند به سختی هایی همچون بیماری، از دست دادن شغل، تجاوز جنسی، بلایای طبیعی و خشونت جنگ غلبه نمایند. داستان زندگی همه این انسان ها ظرفیت روح انسان را برای استقامت و کشف دوباره شادی نشان می دهد.

انعطاف پذیری و مقاومت، از اعماق وجود ما و حمایت هایی که در بیرون وجود دارد، نشات می گیرد. حتی بعد از عمیق ترین و وحشتناک ترین حوادث، می توان با رسیدن به معنا و مفهومی عمیق تر و به دست آوردن لذت و شادی بیشتر در زندگی رشد کرد. کتاب «گزینه ب» نحوه کمک به دیگران در شرایط بحرانی، بالا بردن حس همدردی با دیگران، پرورش کودکان قوی و محکم و داشتن یک خانواده و جامعه منعطف را به ما نشان می دهد. بسیاری از این درس ها را می توانیم در دغدغه های روزانه خود به کار ببریم و باعث می شوند صرف نظر از هر اتفاقی هم که قرار باشد در آینده بیفتد، شجاعت داشته باشیم و نترسیم.

دوست شریل می گوید: «شریل دو هفته بعد از فوت همسرش خودش را برای یک فعالیت پدر-فرزندی آماده می کرد. ولی ناگهان زیر گریه زد و گفت: «من دیو را می خواهم». من به او گفتم: «گزینه الف دیگر وجود ندارد و به او قول دادم کمکش کنم یک گزینه ب برای خود داشته باشد». همه ما نوعی از این گزینه ب را تجربه کرده ایم. این کتاب به ما کمک می کند «گزینه ب» خود را تقویت کرده و بیشترین استفاده را از آن ببریم.

کتاب گزینه ب