کتاب سقوط برلن

The Fall of Berlin 1945
کد کتاب : 14569
مترجم :
شابک : 978-6005748246
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 622
سال انتشار شمسی : 1395
سال انتشار میلادی : 2002
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب سقوط برلن اثر آنتونی بیوور

در اواخر ۱۹۴۴ و نخستین ماههای ۱۹۴۵، هـیچ جـهنمی در دنـیا به پای برلین نمی رسید. مردم شهر زیر بمباران بی امان نیروهای هوایی متفقین، در آن شرایط هول انگیز از گرسنگی مـی مردند و برلین که آلمانی ها روزگاری به شکوه و زیبایی آن می نازیدند، هر روز بیشتر به ویرانه ای غـرق در آتش و دود تبدیل می شد. در عـید مـیلاد مسیح ۱۹۴۴، گاهی شنیده می شد که مردم به طنز تلخ به یکدیگر می گویند:

«چیزی عیدی بده که به درد بخورد. یک تابوت هدیه کن!»

اما تا پیش از پایان جنگ، برای تدفین کشتگان در بـرلین حتی تابوت هم به تعداد کافی پیدا نمی شد.

برلینی ها تلاش می کردند تا بلکه یک روز دیگر زنده بمانند، و بر همه کس، به استثنای هیتلر که هنوز در عالم خودپرستی و توهم غوطه می خورد، روشن بـود کـه جنگ به شکست آلمان انجامیده است و راه بازگشتی نیست. هیتلر در این پندار که می تواند میان متفقین شکاف بیندازد، در قماری بزرگ در شمال شرقی فرانسه در منطقهٔ آردن بی پروا دست به ضد حمله ای عظیم زده و شـکست خـورده بود، و وقتی ارتش سرخ آمادهٔ یک سلسله حملات در جبههٔ شرق شد، پیدا بود که سرنوشت آلمان قطعا رقم خورده است.
فرماندهان آلمانی جبهه می کوشیدند واقعیات را به هیتلر بفهمانند، ولی او هـمچنان اصـرار داشت که اوضاع به آن بدی نیست که آنان تصور می کنند. نه هیتلر و نه هاینریش هیملر -رئیس منفور «اس اس»- که هیتلر با حماقت محض او را به فرماندهی چند ارتش آلمانی مـدافع رودخـانهٔ ویـستولا در لهستان گماشته بود، تا آخـر بـرآوردهای فـرماندهان جنگی را باور نکردند.
البته در اواخر کار، حتی هیتلر هم پی برده بود که در جنگ برنده نیست، ولی هنوز فکر تسلیم را رد می کرد، و به یـکی از اطـرافیان گـفته بود ممکن است ما غرق شویم، ولی دنیا را هـم بـا خودمان غرق خواهیم کرد.
موضوع کتاب هیجان انگیز آنتونی بیور، «سقوط برلین:۱۹۴۵ »، شرح رویدادهای واپسین ماههای وحشتناک جنگ جهانی دوم در اروپاسـت.

کتاب سقوط برلن

آنتونی بیوور
آنتونی بیوور یک مورخ نظامی، رمان نویس، و تاریخ نگار اهل بریتانیا بود. او تحت نظر جان کیگان مطالعات نظامی خود را تکمیل کرد. او دارای نشان افتخار شوالیه هنر و ادبیات فرانسه و نشان افتخار از سوی انجمن پادشاهی ادبیات انگلستان است. او به خاطر نگاشتن کتاب استالینگراد، در سال ۱۹۹۹ جایزه ادبی ساموئل جانسون را به دست آورد.