کتاب عقلانیت و آزادی

Rationality and freedom
کد کتاب : 17993
مترجم :

شابک : 978-6220602521
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 709
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2003
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 24 تیر

معرفی کتاب عقلانیت و آزادی اثر آمارتیا سن

کتاب حاضر یکی از عمیق ترین و برجسته ترین کتاب ها در حوزه ی فلسفه و علوم اجتماعی است که تاکنون به رشته ی تحریر درآمده است. آمارتیا سن در این اثر با پیوند نظام مند عقلانیت و آزادی، نگاه متعارف به عقلانیت را به چالش کشیده و از آن عبور کرده است. او به آزادی به مثابه عقلانیت اجتماعی می نگرد.
از دیدگاه سن، بین عقلانیت و آزادی ربط وثیقی وجود دارد و بدون فهم و درک عمیق یکی، دیگری را نمی توان فهمید. به بیان دیگر، آزادی به عقلانیت و عقلانیت به آزادی وابسته است، چون بدون داشتن آزادی، انتخاب عقلانی ممکن نیست. سن این دیدگاه را که عقلانیت فقط به دنبال حداکثر کردن نفع شخصی فرد است رد می کند و می گوید این دیدگاه جزمی، حق عقل و عقلانیت را ادا نمی کند و اگر بر جنبه ی فرصتی آزادی تمرکز کنیم، مفهوم آزادی و عقلانیت می تواند ما را بسیار فراتر از نفع شخصی فرد رهمنون سازد.

کتاب عقلانیت و آزادی

آمارتیا سن
آمارتیا کومار سن (انگلیسی: Amartya Kumar Sen) برنده هندی جایزه نوبل اقتصاد است که در سوم نوامبر سال ۱۹۳۳ چشم به جهان گشود. وی استاد فلسفه و اقتصاد در دانشگاه هاروارد است. وی به سبب مشارکت هایش در نظریه های توسعه انسانی و اقتصاد رفاه شناخته شد است. یکی از مهم ترین آثار وی کتاب توسعه به مثابه آزادی می باشد