کتاب کولی کنار آتش

Gypsy by the fire
کد کتاب : 18263
شابک : 978-9643053963
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 218
سال انتشار شمسی : 1394
سال انتشار میلادی : 1999
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 17
زودترین زمان ارسال : 14 مهر

شایسته تقدیر جایزه ی مهرگان ادب 1378

معرفی کتاب کولی کنار آتش اثر منیرو روانی پور

قصه، روایتگر زنی کولی به نام «آینه» است که دست سنت ها و خشم قبیله او را می تاراند و در بستر جریان های پرتلاطم سال های انقلاب، تنها و ناگزیر رهایش می کند. آینه حتا گاهی بر نویسنده خشم می گیرد که چرا چنین سر نوشتی برای او رقم زده و گاهی پرسان پرسان در پی معشوق خود شهر را زیر پا طی می کند.
«در کولی کنار آتش، هم مردمان کوچ گرد و آداب و رسوم شان ترسیم شده و هم فضای شهرهای بزرگی مانند شیراز و تهران با جغرافیای مشخص و آشناشان. برای نمونه، توصیف نویسنده از خیابان انقلاب آن سال ها چنان زنده و دست یافتنی ست که اگر امروز هم در حال قدم زدن در آن خیابان، لحظه ای به خیالت مجال تجسم بدهی، تمام آن فریادها، کتاب ها و آدم ها را خواهی شنید و خواهی دید. شخصیت های قصه ملموس و واقعی اند، حتا اگر خودشان بگویند از خیال نویسنده آمده اند تا کار قصه را پیش ببرند. چه آن زن صورت سوخته که از تاریکی می ترسد، چه آن راننده ی کامیون تقلبی که پای چپش می لنگد و دو دندانش خرد شده. و همچنین آن سه زن همخانه، همگی هویت و پیشینه ای دارند که در جامعه ی امروز، به سادگی قابل شناختن اند.»

کتاب کولی کنار آتش

منیرو روانی پور
منیرو روانی‌پور (زاده ۲ مرداد ۱۳۳۳، بوشهر) نویسنده ایرانی است. بیشتر داستان‌های وی در جنوب ایران می‌گذرد و فضای آن برآمده از طبیعت و مردم جنوب ایران است. داستان «رعنا» ی وی از مجموعهٔ نازلی، در دورهٔ سوم (۱۳۸۲) جایزه گلشیری برگزیده شده‌ است.[۱]