کتاب نوبت سگ ها

Dogs turn
کد کتاب : 18235
شابک : 978-9642132829
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 136
سال انتشار شمسی : 1395
سال انتشار میلادی : 2015
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 22 اردیبهشت

برنده ی جایزه ی بهترین مجموعه داستان کوتاه مهرگان ادب 1395

معرفی کتاب نوبت سگ ها اثر سروش چیت ساز

با اینکه داستان های این مجموعه جزو داستان های رئالیستی طبقه بندی می شود اما در هر داستان دست کم یک خرده ماجرای اگر نگویم جادویی، ولی عجیب و غریب وجود دارد.
اما نه تنها در هیچ کدام از داستان ها این عجایب و غرایب نچسب نیست، بلکه در متن داستان نشسته و می درخشد. این ویژگی خوبی در داستان نویسی چیت ساز است. برای مثال در داستان جن زدگان ماجرای تکثیر «مان شهین» اینقدر طبیعی است که انگار ما هر کدام روزی هزاربار تکثیر می شویم. در «٢٠٠١ یک ادیسه فضایی» استنلی کوبریک یک سکانس درخشان وجود دارد که در آن میمونی یک تکه استخوان را به هوا پرتاب می کند و در بازگشت استخوان به زمین همه چیز تغییر کرده است. ادیسه ای که به خانه اش باز می گردد اما آن خانه دیگر خانه اول نیست.
سروش چیت ساز در داستان هایش این تکنیک را به بهترین شکل ممکن به کار می گیرد.


کتاب نوبت سگ ها

قسمت هایی از کتاب نوبت سگ ها (لذت متن)
لب جاده که رسید آفتاب تازه داشت در می آمد درخت ها تکان میخوردند و باد دوباره شروع شده بود خورشیدکه سرک کشید سگ ها نشستند روی زمین پاهای جلویشان را دراز کردند سرشان را گذاشتند بین دست ها و گوش هایشان را خواباندند از دور دست دشت صدای زوزه های بلند شد بعد زوزه ای دیگر و بعد نوبت سگ ها شد علف ها میجنبیدند و کلاغ ها دسته ی کلاغ ها هزار هزار کلاغ هرچه کلاغ نغمه در تمام زندگی اش دیده بود از روی شاخه های سپیدارها پریدند و آسمان را سیاه کردند