کتاب آبروی از دست رفته کاترینا بلوم

The Lost Honour of Katharina Blum
کد کتاب : 186
مترجم :
شابک : 978-964-448-231-1
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 134
سال انتشار شمسی : 1402
سال انتشار میلادی : 1974
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 6
زودترین زمان ارسال : 6 مرداد

جزو فهرست ۱۰۰ کتاب قرن لوموند

نویسنده ی کتاب برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 1972

فیلمی با همین عنوان، بر اساس این کتاب و به کارگردانی فون تروتا و اشلوندروف در سال 1975 ساخته شده است

معرفی کتاب آبروی از دست رفته کاترینا بلوم اثر هاینریش بل

کتاب آبروی از دست رفته ی کاترینا بلوم، اثر هاینریش بل، یکی از پرکارترین نویسنده های آلمانی در دوران پس از جنگ است. اگرچه بل اصرار داشت که شخصیت هایش خیالی و نمادین هستند و نه موجوداتی با فکر بشرگونه، می توان واقعیت های ذهن و چگونگی سیر افکار را در آن ها مشاهده کرد. درگیری یک زن به نام کاترینا در ماجرای مردی تحت تعقیب، او را به سوژه ی اصلی خبرنگاری تبدیل می کند که قصد دارد با منفور نشان دادن زن، تیترهای اصلی روزنامه را از آن خود کند. با افزایش حملات و فزونی گرفتن تهدید های بی نام و نشانی که کاترینا را هدف گرفته اند، او فقط یک راه را برای خلاصی از این کابوس در پیش راه خود می بیند. این رمان با واژگون کردن کامل قواعد کتاب های ژانر معمایی، داستان خود را با اعتراف به یک جرم آغاز کرده و مخاطب را به دل گستره ای از احساسات، کشته شدن شخصیت ها و فوران اجتناب ناپذیر خشونت، می برد. در دوره ای که خبرنگاران از هیچ اقدامی برای جذاب کردن قصه شان دریغ نمی کنند، کتاب آبروی از دست رفته ی کاترینا بلوم، اثر هاینریش بل، بسیار ملموس و نزدیک به واقعیت جلوه می کند.

کتاب آبروی از دست رفته کاترینا بلوم

هاینریش بل
هاینریش بل، ۲۱ دسامبر ۱۹۱۷ در شهر کلن به دنیا آمد. در بیست سالگی پس از اخذ دیپلم در یک کتابفروشی مشغول به کار شد اما سال بعد از آن، هم زمان با آغاز جنگ جهانی دوم به خدمت سربازی فراخوانده شد و تا سال ۱۹۴۵ را در جبهه های جنگ به سربرد. با این که خانواده اش با نازی ها و حزب ناسیونال سوسیالیسم مخالف بودند، او در ابتدا با آن ها همدلی داشت.بل در سال ۱۹۴۲ با آن ماری سش ازدواج کرد که اولین فرزند آن ها، به نام کرسیتف، در سال ۱۹۴۵ بر اثر بیماری از دنیا رفت. پس از جنگ به تحصیل در رشته ی زبان و ادبیات آلم...
نکوداشت های کتاب آبروی از دست رفته کاترینا بلوم
Evocative and observed.
تأثیرگذار و فکر شده.
LA times LA times

Beautifully profound.
به شکل زیبایی ژرف.
Guardian Guardian

Intelligent and well-constructed.
هوشمندانه و خوش ساخت.
Newsweek Newsweek

قسمت هایی از کتاب آبروی از دست رفته کاترینا بلوم (لذت متن)
باید خودشان را جای ما بگذارند تا مجسم کنند که چه حالی به ما دست می دهد، هنگامی که توی دهان پرشان و یا بهتر بگویم پوزه ی پرشان باز هم غذا می چپانند، همه هم بدون استثنا ابتدا به ظرف خاویار یورش می برند.

مردان و زنان میلیونری هم هستند که سیگار و کبریت و بیسکویت توی کیفشان پنهان می کنند. اگر امکانش بود پاکت پلاستیکی با خودشان می آوردند و باقیمانده ی غذاها و قهوه و شیرینی را با خوشان می بردند. پول همه ی این ها را باید زحمتکشان که مالیات از حقوقشان کم می شود، بپردازند.

حتی افرادی با تحصیلات عالی و شهرت و شخصیت اجتماعی, وجودشان از تنفر آکنده می شود و نقشه ی خشونت بار ترین اعمال را می کشند.