زنان سیبیلو و مردان بی ریش

نگرانی های جنسیتی در مدرنیته ایران
Women with Mustaches and Men without Beards

مشخصات کتاب زنان سیبیلو و مردان بی ریش
مترجم :آتنا کامل
ایمان واقفی
شابک :978-6007683651
قطع :رقعی
تعداد صفحه :150
سال انتشار شمسی :1396
سال انتشار میلادی :2005
نوع جلد :شومیز
سری چاپ :1
زودترین زمان ارسال :25 شهریور

معرفی کتاب زنان سیبیلو و مردان بی ریش اثر افسانه نجم آبادی | ایران کتاب

اثری از افسانه نجم آبادی به ترجمۀ آتنا کامل و ایمان واقفی که توسط انتشارات تیسا به چاپ رسیده است. کتاب حاضر دفتر اول از کتاب «زنان سیبیلو و مردان بی ریش» و نشان دهنده ی چگونگی تغییر و تحول جنسیت و تمایلات جنسی همپای مدرنیته در ایران می باشد. نویسنده بمنظور روایت ماجرای دگرگونی امور جنسیتی و امیال جنسی در دوره قاجار از سفرنامه ها، رمان ها، اشعار، زندگی نامه ها، نقاشی ها، پارچه نوشته ها و تصاویر ضرب شده بر روی مسکو کات بهره جسته است.

کتاب زنان سیبیلو و مردان بی ریش

افسانه نجم آبادی
افسانه نجم آبادی نویسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه هاروارد در رشتهٔ مطالعات زنان، جنسیت و تاریخ (به ویژه مطالعات تاریخی در قرن نوزدهم میلادی در ایران) است.افسانهٔ نجم آبادی، نوهٔ نوهٔ شیخ هادی نجم آبادی روحانی تجدد خواهی که در جنبش مشروطه اثر آفرین بوده است می باشد.
قسمت هایی از کتاب زنان سیبیلو و مردان بی ریش (لذت متن)
تا اواخر قرن نوزدهم، در بعد جنسیتی زیبایی تغییر ژرفی شکل گرفته بود. توصیف زیبایی مردانه و عشق مرد به مرد محو شد. مردان در تابلوهای سلطنتی پس از دوران ناصری، نه دیگر با کمرهای باریک به تصویر کشیده شدند و نه ویژگی های چهره زیبای مردان در دهه های اولیه را داشتند. به طور مشابه، تصاویر زنان و ویژگی های چهره و بدن آن ها از مردان متمایز شد. به بیان دیگر، بازنمایی زیبایی دستخوش تغییرات مهمی شد. براساس تحقیقات اختیار و آدموا، فرهنگ بصری دوران قاجار از نقاشی های فانتزی به ناتورالیسم و رئالیسم تغییر یافت.