کتاب زنان و جنسیت در اسلام

Women and gender in Islam
ریشه های تاریخی جدال امروزی
کد کتاب : 2177
مترجم :
شابک : 978-6005747621
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 342
سال انتشار شمسی : 1396
سال انتشار میلادی : 1992
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 19 اسفند

معرفی کتاب زنان و جنسیت در اسلام اثر لیلا احمد

آیا جوامع اسلامی ذاتا نسبت به زنان ظالم اند؟ آیا گرایش مجدد زنان اسلامی به حجاب و لباس های سنتی دیگر نمادی از تلاش برای بازگشت به اسلام "خالص" است که برای هر دو جنس مناسب و عادلانه بود؟ در این کتاب ، لیلا احمد با کاوش در ریشه های تاریخی و با ردیابی تحولات گفتمان های اسلامی در مورد زنان و جنسیت از دنیای باستان تا به امروز ، چشم انداز جدیدی را به بحث های فعلی درباره زنان و اسلام افزوده است. احمد برای مشخص کردن آنچه که در مورد نخستین آموزه های اسلامی درباره زنان متمایز بود ، ابتدا سیستم های جنسیتی موجود در خاورمیانه را قبل از ظهور اسلام توصیف می کند. وی سپس به آن دسته از جوامع عرب که نقش اساسی در تدوین گفتمانهای غالب اسلامی درباره زنان و جنسیت داشتند، می پردازد: عربستان در دوره ای که اسلام بنیان نهاده است، عراق در عصر کلاسیک هنگامی که هسته اصلی نسخه های گفتمان حقوقی و دینی درباره زنان تدوین شد و مصر در قرن نوزدهم و بیستم ، هنگامی که قرار گرفتن در معرض جوامع غربی منجر به تحولات چشمگیر اجتماعی و ظهور گفتمانهای جدید در مورد زنان شد. در کل ، احمد نه تنها متون اسلامی را که ایدئولوژی های اصلی در مورد زنان و جنسیت را توسعه داده است در نظر می گیرد بلکه این گفتمان را در متن اجتماعی و تاریخی خود قرار می دهد. از این رو ، کتاب او یک بررسی جذاب از مباحث و ایدئولوژی های اسلامی درباره زنان و شرایط تاریخی موقعیت آنها در جامعه است. این اثر را می توان نخستین نمونه در حوزه ی خود دانست که از ابزارهای تحلیلی مطالعات جنسیتی معاصر استفاده کرده است.

کتاب زنان و جنسیت در اسلام

لیلا احمد
لیلا احمد نویسنده آمریکایی مصری در مورد اسلام و فمینیسم اسلامی است. وی استاد آمریکایی-مصری بخش مطالعات زنان و مذاهب دانشگاه هاروارد است. پیش از رفتن به هاروارد او استاد بخش مطالعات زنان و شرق نزدیک دانشگاه ماساچوست بود. او پیش از رفتن به آمریکا و تدریس و نویسندگی در آن کشور، از دانشگاه کمبریج دانش&zwnj;آموخته شده بود.<br />وی به سختی عقاید پان عربی را نقد می&zwnj;کند و به عقیده این نویسنده، این ایده که مصریان عرب هستند تا قبل از قرن اخیر شنیده نشده بود. در سال ۲۰۱۳، لیلا جایزه گ...
نکوداشت های کتاب زنان و جنسیت در اسلام
A pathbreaking survey of Islamic discourse.
تحلیلی پیشرو از گفتمان اسلامی.
Publishers Weekly Publishers Weekly

Elegantly argued and intertwining at least three subjects of great contemporary interest ― Islam, feminism and postcolonialism.
در این اثرحداقل سه موضوع جالب توجه معاصر یعنی - اسلام ، فمینیسم و پسااستعمار - به طرزی ظریف و مستدل درهم آمیخته است .
Cornelia Sorabji, Times Higher Education Supplement

قسمت هایی از کتاب زنان و جنسیت در اسلام (لذت متن)