کتاب نقشی در مه

The Garden of Evening Mists
کد کتاب : 25468
مترجم : شادی امیرافشاری
شابک : 978-6226983297
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 443
سال انتشار شمسی : 1401
سال انتشار میلادی : 2012
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 26 مرداد

نامزد جایزه بوکر سال 2012

برنده ی جایزه ی والتر اسکات سال 2013

نامزد دریافت جایزه ی دوبلین سال 2014

برنده ی جایزه ی Man Asian Literary Prize سال 2012

معرفی کتاب نقشی در مه اثر تان توان انگ

اینجا مالایا است، سال 1949. یون لینگ تئو که خود تنها بازمانده ی یک اردوگاه وحشی در ژاپن در زمان جنگ است پس از تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه کمبریج و صرف مدت زمانی برای کمک به تعقیب جنایتکاران جنگی ژاپن ، سعی می کند که آرامش را در میان مزارع جنگل حاشیه ی مالایای شمالی –جایی که در آن بزرگ شده است- بیابد.او در کودکی در آنجا یوگیری ، تنها باغ ژاپنی در مالایا را کشف می کند و صاحب و خالق آن ، آریتوموی افسانه ای و مرموز، باغبان سابق امپراتور ژاپن در تبعید است.
یون لینگ علی رغم نفرت از ژاپنی ها ، به یاد خواهرش که در اردوگاه درگذشت ، به دنبال پیدا کردن آریتومو برای ایجاد یک باغ در کوالالامپور است. آریتومو ابتدا امتناع می کند ، اما قبول می کند که یون لینگ را به عنوان شاگرد خود "تا آمدن مونسون" بپذیرد. سپس او می تواند یک باغچه برای خودش طراحی کند.
با گذشت ماه ها ، یون لینگ خود را کاملا غرق شده در احساسات و هنر خود حس می کند در حالی که هر روز در بیرون باغ ، تهدید به قتل و آدم ربایی از چریک های جنگل های داخلی کشور افزایش می یابد. اما باغ آن باغ نیز جایی عادی نیست بلکه یک مکان رازآلود است. آریتومو کیست و چطور شد که ژاپن را ترک کرد؟ چرا به نظر می رسد دوست و میزبان یون لینگ ، مگنوس پراتوریوس ، تقریبا از مصالحه کمونیست ها در امان باشد؟ افسانه "طلای یاماشیتا" چیست و آیا اساسا پایه و اساسی دارد؟ و آیا ممکن است داستان واقعی این که چگونه یون لینگ از جنگ جان سالم به در برد خود تاریک ترین رازها باشد؟

کتاب نقشی در مه

تان توان انگ
تان توان اِنگ اولین نویسنده‌ی مالزیایی‌ست که موفق‌شده جایزه‌‌های Man Asian Literary Prize و Walter Scott Prize را از آن خود کند. این دو جایزه‌ی ادبی را برای رمان «نقشی در مه» به او اهدا کرده‌اند. او رمان دیگری هم با نام The Gift of Rain دارد که نامزد دریافت Man Booker Prize بوده است. آثار اِنگ به خاطر جنبه‌های تاریخی و داستانی‌شان بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. او در این آثار به برهه‌ای از تاریخ کشورش اشاره کرده که کمتر مورد ...
نکوداشت های کتاب نقشی در مه
A rising star from Malaysia . . . Tan writes with breath-catching poise and grace.
ستاره ای در حال طلوع از مالزی... تان با متانت و لطافت نفس گیری می نویسد.
Independent Independent

[A] strong quiet novel [of] eloquent mystery.
رمانی کاملا آرام با رمز و رازی شیوا و روان.
New York Times Book Review New York Times Book Review

Beautifully written...Eng is quite simply one of the best novelists writing today
به زیبایی نوشته شده است... انگ یکی از بهترین رمان نویسان امروزی است.
Philadelphia Inquirer Philadelphia Inquirer

قسمت هایی از کتاب نقشی در مه (لذت متن)
در کوهستانی بر فراز ابرها مردی می زیست که باغبان امپراتور ژاپن بود. تا پیش از جنگ، عده کمی از وجودش باخبر بودند، ولی من او را می شناختم. خانه اش را در سرزمین آفتاب ترک کرده بود تا به ارتفاعات مرکزی مالایا بیاید. اولین بار که خواهرم درباره او صحبت کرد هفده ساله بودم. ده سال بعد برای دیدارش به کوهستان رفتم. برای کاری که هموطنانش با من و خواهرم کرده بودند عذرخواهی نکرد؛ نه در آن صبح باران زده ای که برای اولین بار او را ملاقات کردیم و نه هیچ وقت دیگر. کدام کلام درد من را التیام می بخشد یا خواهرم را به من باز می گرداند؛ هیچ. او این را می فهمید. کمتر کسی چنین درکی داشت.

خدمتکار به نشانه تایید سرش را تکان می دهد و من را ترک می کند و در را پشت خود می بندد. این اولین باری نیست که کنجکاو می شوم بدانم او چقدر می داند و در طول سال هایی که در خدمت آریتومو بوده، چه چیزهایی شنیده و دیده است. پاپایا سرد است، درست همان طور که دوست دارم. برشی از لیموترش را روی آن می چلانم و پیش از پایین گذاشتن بشقاب دو برش از آن می خورم. در کشویی ایوان را باز می کنم و وارد آنجا می شوم. خانه روی پایه های کوتاه قرار گرفته و ایوان تقریبا نیم متر از سطح زمین بالاتر است. وقتی حصیرهای بامبو را به بالا جمع می کنم جیرجیر می کنند.

« و شما هم هیچ وقت نظرتان را عوض نمی کنید. » آهی کشید و گفت: « می دانم، ولی نمی توانید بمانید؟ تنها دو سال دیگر مانده. » نگاهش کردم و آن بعدازظهری را به یاد آوردم که در دفتر کارش به او گفتم تصمیم گرفتم زودتر بازنشسته شوم. ما در طول سال ها بر سر خیلی چیزها با هم جنگیده بودیم نکات قانونی یا شیوه او در اداره کردن دادگاه ها ولی من همیشه برای خرد، انصاف و وفاداری اش به ما قاضی ها احترام قائل بودم.