کتاب ثروت ملل

An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations
  • 10 % تخفیف
    قیمت : 120,000 | 108,000 تومان

  • موجود
  • انتشارات: پیام پیام
    نویسنده:
کد کتاب : 31628
مترجم :
شابک : 978-9646525337
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 480
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 1776
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 19 آذر

معرفی کتاب ثروت ملل اثر آدام اسمیت

کتاب ثروت ملل، به تشریح دلایلی که باعث رشد اقتصادی ملت های مختلف شده است، می پردازد و در این مورد بیشتر به تاثیر نیروی مولد در ثروت ملت ها اشاره می کند. آدام اسمیت نویسنده کتاب ثروت ملل بر این باور است که در کشورهای ثروتمند، نیروی مولد بیش از ذخائر ارزی و یا شرایط خوب اقلیمی، در بالابردن شاخص رشد اقتصادی و صنعتی آن کشور سهم دارد. کتاب ثروت ملل دیدگاه جدید و متفاوتی را در مورد دلایل ثروت کشورها ابراز می کند که با دانستن آن می توان موجبات رشد و رفاه یک ملت را فراهم کرد.

«ثروت ملل» نام مهمترین کتاب «آدام اسمیت»، اقتصاددان اسکاتلندی است که در سال ۱۷۷۶ میلادی منتشر شده است. این کتاب یکی از نخستین کتبی است که به بررسی جامع ماهیت ثروتمندی یک ملت می پردازد و موضوعاتی چون «تقسیم کار»، «تولید» و «بازار آزاد» را مورد پژوهش قرار می دهد.

ایدهٔ اصلی کتاب، خودکار بودن اقتصاد است؛ بدین معنی که اگر اقتصاد، آزاد گذاشته شود، خود را متعادل و تنظیم می کند و خودخواهی هر شخص در نهایت منجر به پیشرفت کل جامعه می شود. این مفهوم معمولا با نام «دست نامرئی» شناخته می شود. البته آزاد بودن اقتصاد می تواند تحت تأثیر عوامل بیرونی متعددی قرار گرفته و محدود شود. تاجران ممکن است با یکدیگر تبانی نمایند و قیمت ها را بالاتر از حد معمول نگه دارند. اسمیت معتقد است که جامعه باید همواره نسبت به این خطرات آگاه باشد.

این کتاب تحت تأثیر انقلاب صنعتی و متعاقبا تغییرات زیاد اقتصاد کشورهای مختلف شکل گرفته است و نگارش آن توسط اسمیت ۱۰ سال به طول انجامید. تئوری های مطرح شده در این کتاب به عنوان جانشینی برای نظام های مرکانتیلی و فیزیوکراسی ارائه شده اند. آدام اسمیت توسط بسیاری از اقتصاددانان به عنوان پدر علم اقتصاد شناخته می شود.

کتاب ثروت ملل

آدام اسمیت
آدام اسمیت (۵ ژوئن ۱۷۲۳ – ۱۷ ژوئیه ۱۷۹۰) فیلسوف اخلاق گرای اسکاتلندی در دوران روشنگری اسکاتلند است که از او به عنوان پیش‌گام در اقتصاد سیاسی و «پدر علم اقتصاد مدرن» یاد می‌شود. وی همچنین از نظریه‌پردازان اصلی نظام سرمایه‌داری مدرن به‌شمار می‌رود. اسمیت ایده‌های خود در زمینهٔ اقتصاد را در کتاب ثروت ملل خود به تفصیل شرح داده‌است. این نخستین کتاب مدرن علم اقتصاد و شاهکار آدام اسمیت محسوب می‌شود.