کتاب تحولات تصویری هنر ایران

Iranian Art
(بررسی انتقادی)
کد کتاب : 38145
شابک : 978-6001522185
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 462
سال انتشار شمسی : 1395
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 8 بهمن

معرفی کتاب تحولات تصویری هنر ایران اثر سیامک دل زده

این کتاب شامل سه فصل است: فصل اول/ طرح مساله: ساختار نمادین پرتره های سلطنتی- فصل دوم/ اوریانتالیسم و تحولات تصویری از عصر قاجار تا پهلوی دوم- فصل سوم: سه دهه هنر نوگرا.
در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم: در فصل های سه گانه این کتاب کوشش کرده ام تا آثار هنری منتخب و تحلیل و تفسیر مفاهیم پیوسته با آن ها را از زیر سایه گونه شناسیtaxonomy)) و اقتدار نهاد «تاریخ هنر» بیرون آورده، وجه وجودی و نمادین آن ها را بیرون از قاب تاریخ هنر و با واژگانی که با مفاهیم ژئوپلیتیک اشباع نشده اند روایت کنم.
برای این مقصود، آثار بسیاری را مد نظر قرار دادم و از تصاویر و عکس های متنوعی بهره بردم. منابع نوشتاری دست اول بسیاری را بررسی کردم و جا به جا تفسیر و تحلیل شخصی خودم را بر گزاره های مطرح شده در این متون با خواننده در میان گذاشته ام. از آنجا که بسیاری از منابع لازم برای نگارش این کتاب به زبان انگلیسی بوده اند، ناگزیر از ترجمه بخش های مورد استفاده در کتاب از متن های مرجع بوده ام. شیوه من در ترجمه، در بیشتر موارد، نقل به مضمون و یا ترجمه محتوایی بوده است. اما، در مواردی نیز به ضرورت انتقال دقیق پیام و رعایت اصطلاحات خاص نویسنده، ترجمه واژه به واژه صورت گرفته است. بنابراین مسئولیت کاستی ها و خطاهای احتمالی در برگردان را نیز همینجا بر عهده می گیرم.

امیدوارم که کوشش های چندساله من برای نگارش این کتاب مورد توجه خوانندگان محترم و صاحبنظران قرار گیرد و باب مکالمه ای جدی در رابطه با موضوع های مطرح شده گشوده شود، و از این طریق بخشی از اهداف این کتاب که تدقیق گفتگوی نظری درباره هنر ایران است محقق شود.

کتاب تحولات تصویری هنر ایران

سیامک دل زده
سیامک دل زده متولد1352 تهران، فارغ التحصیل رشته‌های عکاسی و تاریخ هنر از دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه کنکوردیای کانادا می باشد.از سال 1391 به عنوان پژوهشگر و مشاور کارگردان به همراه امیرحسین بهبهانی مشغول به ساخت مجموعه‌ی مستند « سه‌ دهه هنر نوگرای ایران» بوده‌ است.وی تاکنون چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی برگزار کرده است.