کتاب درس و آوازخوان طاس

The Bald Soprano
کد کتاب : 439
مترجم :
شابک : 978-964-363-257-1
قطع : پالتویی
تعداد صفحه : 95
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 1950
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 7
زودترین زمان ارسال : 15 آذر

آواز خوان طاس
The Bald Soprano
کد کتاب : 1873
مترجم :
شابک : 978-600706157-2
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 95
سال انتشار شمسی : 1396
سال انتشار میلادی : 1950
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب درس و آوازخوان طاس اثر اوژن یونسکو

نمایشنامه ی آوازخوان طاس، با خانواده ی اسمیت شروع می شود که در اتاق نشیمن نشسته اند و درباره ی همه چیز و هیچ چیز صحبت می کنند. خانم اسمیت، تمام اتفاقاتی که در عصری به خصوص به وقوع پیوست را برای شوهرش تعریف می کند؛ گرچه شوهرش همان عصر به همراه خود او در آن مکان حضور داشت. سپس، آن ها درباره ی خانواده ای صحبت می کنند که همه ی اعضایش بابی واتسون نام دارند و به نظر می رسد که خانواده ی اسمیت از لحظه ای به لحظه ی دیگر فراموش می کنند که شخص به خصوصی به نام بابی واتسون زنده است یا مرده. اوژن یونسکو، چهره ی سردمدار «تئاتر ابزورد» و یکی از مبدعان بزرگ نمایش های مدرن، برای نوشتن اولین نمایشنامه اش-- آوازخوان طاس-تا سال 1950 صبر کرد. او با گذر زمان به استاد بلامنازع نمایشنامه های مدرن تبدیل شد و حال و هوای عجیب و طنز خاص نگارش یونسکو، باعث شد تا آثارش به صورت همزمان، بسیار خنده دار، تراژیک و البته ژرف باشند. اوژن یونسکو درباره ی تئاتر می گوید: «تئاتر، ادبیات نیست... بلکه به شکل خیلی ساده، چیزی است که نمی توان آن را از طریق دیگری بیان کرد.»

کتاب درس و آوازخوان طاس


ویژگی های کتاب درس و آوازخوان طاس

جزو فهرست 100 کتاب قرن لوموند

اوژن یونسکو
اوژن یونسکو، ۲۶ نوامبر ۱۹۰۹ در کشور رومانی به دنیا آمد. پدرش یک کارمند رومانیایی و ارتدکس و مادرش زنی فرانسوی و پروتستان بود. شاید همین اختلافات فرهنگی و مذهبی باعث شد تا نهایتا آن دو، زمانی که اوژن تنها هفت سال داشت، از یکدیگر جدا شوند و این ناسازگاری ها شرایط نابسامانی را برای کودکی اوژن رقم زند.یونسکو در 16 سالگی به همراه پدرش روانه ی رومانی شد و به کالج ملی ساوای مقدس (Saint Sava) رفت. البته بیشتر دوران کودکی اش را در فرانسه گذرانده و بنا بر ادعای خود تجربیاتی که در آن دوران به دست آورده،...
نکوداشت های کتاب درس و آوازخوان طاس
Spare, specific and splendid.
موجز، خاص و باشکوه.
New York Times New York Times

A hilarious assault on realism.
یورشی مفرح و خنده دار به واقع گرایی.
Trinity Theatre

Bizarre, but in a funny way.
عجیب و غریب، اما به شکلی جالب و خنده دار.
New Yorker New Yorker

قسمت هایی از کتاب درس و آوازخوان طاس (لذت متن)
آتش نشان: یکی دیگه براتون تعریف می کنم: «خروس»: یکی بود، یکی نبود، خروسی بود که خواست خودشو سگ جا بزنه. اما بخت یارش نبود، چون فورا شناختنش! خانم اسمیت: در عوض، سگی که خواست خودشو خروس جا بزنه هرگز شناخته نشد.

آقای اسمیت: (در حالی که با روزنامه مشغول است) ولی من نمی فهمم! چرا در بخش تولد و مرگ روزنامه ها، همیشه سن مردگان را ذکر می کنند، ولی سن نوزادان را نمی نویسند؟ این کار بی معنی است. خانم اسمیت: من هرگز به این موضوع فکر نکردم.

آقای مارتن: عزیزم، هر چه را که بین ما نگذشته فراموش کنیم. و حال که همدیگر رو پیدا کرده ایم، سعی کنیم که دیگر همدیگر را گم نکنیم و مثل گذشته زندگی کنیم.