کتاب درجه صفر نوشتار

Writing Degree Zero
کد کتاب : 454
مترجم :
شابک : 978-964-6641-68-6
قطع : پالتویی
تعداد صفحه : 112
سال انتشار شمسی : 1401
سال انتشار میلادی : 1953
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 7
زودترین زمان ارسال : ---

جزو لیست 100 کتاب قرن لوموند

معرفی کتاب درجه صفر نوشتار اثر رولان بارت

کتاب درجه ی صفر نوشتار، اثری درباره ی نقد ادبی، نوشته ی رولان بارت است که برای اولین بار در سال 1953 انتشار یافت. آیا چیزی به عنوان ادبیات منقلب کننده اصلا وجود دارد؟ آیا ادبیات اصلا می تواند به معنی واقعی کلمه، سیاسی باشد؟ این ها سوالاتی هستند که رولان بارت در کتاب درجه ی صفر نوشتار، اولین اثر منتشر شده و نقطه ی تحولی در میان تمام آثار این نویسنده، به آن ها می پردازد. بارت با ارائه ی این مانیفست طوفانی، این پندار را به چالش کشید که ادبیات باید به جامعه پایبندی داشته باشد. بارت می پذیرد که نویسنده دارای مسئولیت های سیاسی و اخلاقی است، اما تاریخ فرانسه نشان می دهد که نویسندگان اغلب از عهده ی این مسئولیت ها برنیامده اند و در نظر بارت، ادبیات به چیزی بیش از پرداخت به اسطوره های دنیای خود، تعهدی ندارد. درجه ی صفر نوشتار با نگارشی استادانه و مصالحه ناپذیر، موضوعاتی را به جهانیان معرفی کرد که خیلی زود، جایگاه بارت را در زمره ی متفکرین پیشرو در حوزه ی نقد ادبی به اثبات رساند.

کتاب درجه صفر نوشتار

رولان بارت
رولان بارت، زاده ی ۱۲ نوامبر ۱۹۱۵ و درگذشته ی ۲۵ مارس ۱۹۸۰، نویسنده، فیلسوف، نظریه پرداز ادبی، منتقد فرهنگی، و نشانه شناس معروف فرانسوی بود.از جمله مولفه های مهم آثار او ساختارگرایی و پساساختارگرایی و همچنین تحلیل نشانه شناسانه ی متون ادبی و پدیده های فرهنگی اند.رولان بارت، زبان شناس و نظریه پرداز ادبی فرانسه، بنیان گذار نقد نو شناخته می شود. او با انتشار کتاب درجه ی صفر نویسندگی در آغاز نیمه ی دوم قرن بیستم به شهرت رسید. با انتشار این کتاب ، بنای نقد سنتی فرانسه فرو ریخت و مکتب «نقد تفسیری» ...
نکوداشت های کتاب درجه صفر نوشتار
A sweeping account of French literature.
گزارشی جامع و گسترده از ادبیات فرانسه.
Washington Times

Barthes's myths about literature are extremely talented, even masterful.
اسطوره های بارت درباره ی ادبیات، بی نهایت درخشان و استادانه هستند.
Open Text Books

You need to read this book and then you need (like Barthes) to begin a revolution.
باید این کتاب را بخوانید و همانند بارت، انقلابی را آغاز کنید.
Library Thing

قسمت هایی از کتاب درجه صفر نوشتار (لذت متن)
هنر، چیزی نیست جز کمال در تقلید واقعیت.

ادبیات مثل فسفر است چرا که در لحظه ی مرگ و نابودی، با بیشترین درخشش خود نور می افشاند.

وقتی رژیم سلطنتی دوباره قدرت را به دست گرفت، نوشتاری طبقاتی را به کار برد که مفهوم سرکوب به کمک آن بی درنگ به صورت محکومیتی ناشی از طبیعت طبقات ارزیابی می شود: کارگران حق طلب همیشه «اخلالگر»، اعتصاب شکنان «کارگران آرام»، و چاکرصفتی قضات «هوشیاری پدرانه ی مقامات» نام می گیرد.