کتاب اولیس جویس

Ulysses
عصاره ی داستانی
کد کتاب : 436
مترجم :
شابک : 978-964-448-620-3
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 334
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 1922
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 9 آبان

اولیس
Ulysses
جلد دوم - کتاب دوم
کد کتاب : 29826
مترجم :
شابک : 978-6008975656
قطع : پالتویی
تعداد صفحه : 228
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1922
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 9 آبان

اولیس
Ulysses
جلد اول - کتاب اول
کد کتاب : 13003
مترجم :
شابک : 978-6008975526
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 192
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1922
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 9 آبان

معرفی کتاب اولیس جویس اثر جیمز جویس

کتاب اولیس، نوشته ی جیمز جویس، جایگاه والا و منحصربه فردی در تاریخ ادبیات انگلیس دارد. این رمان، یکی از بزرگترین شاهکارهای ادبیات مدرن تلقی می شود و از ساختار و فرمی پیشگامانه و تجربی بهره مند است. اولیس، داستان یک روز در دوبلین در سال 1904 و اتفاقاتی که برای دو شخصیت افتاده را پی می گیرد: مردی یهودی و میان سال به نام لئوپلد بلوم و روشنفکری جوان به نام استفن ددالوس. بلوم در حالی روزش را سپری می کند که دقیقا می داند همسرش، مالی، احتمالا همین حالا مشغول پذیرایی از معشوق پنهانی خود است. بلوم اما سعی می کند به این موضوع توجهی نکند؛ بنابراین از مغازه اندکی جگر سیاه می خرد، در مراسم خاکسپاری شرکت می کند و دختری در ساحل را به نظاره می نشیند. ددالوس از طرفی دیگر، از جلوی دفتر روزنامه ای می گذرد، نظریه ای مربوط به نمایشنامه ی هملت را در کتابخانه ای عمومی به تفصیل شرح می دهد و از بخش زنان یک بیمارستان بازدید می کند؛ مسیر ددالوس و بلوم در همین مکان درهم می آمیزد و ددالوس از بلوم دعوت می کند که او را به همراه چند تن از دوستانش در می خوارگی و خوش گذرانی همراهی کند. آن ها سر از فاحشه خانه ای بدنام درمی آورند؛ جایی که ددالوس به یک باره از کوره درمی رود چرا که اعتقاد دارد روح مادرش به دیدنش آمده است.

کتاب اولیس جویس


ویژگی های کتاب اولیس جویس

جزو فهرست ۱۰۰ کتاب قرن لوموند

دو فیلم بر اساس این کتاب در سال های 1967 و 2003 ساخته شده است.

جیمز جویس
جیمز آگوستین آلویسیوس جویس، زاده ی ۲ فوریه ۱۸۸۲ در دوبلین و درگذشته ی ۱۳ ژانویه ۱۹۴۱ در زوریخ، نویسنده ی ایرلندی است که گروهی رمان اولیس وی را بزرگ ترین رمان سده ی بیستم خوانده اند. این کتاب که سومین اثر جیمز جویس است در سال ۱۹۲۲ در پاریس منتشر شد. اولین اثرش دوبلینی ها مجموعه داستان های کوتاهی است درباره ی دوبلین و مردمش که برخی آن را داستانی بلند و با درون مایه ای یگانه تلقی می کنند. او همراه ویرجینیا وولف از اولین کسانی بودند که به شیوه ی جریان سیال ذهن می نوشتند. وی به ۱۳ زبان آشنایی داشت...
نکوداشت های کتاب اولیس جویس
Ulysses is the most important contribution that has been made to fictional literature in the twentieth century.
اولیس، مهم ترین اثر در ادبیات داستانی قرن بیستم است.
New York Times Book Review New York Times Book Review

One of the most significant and beautiful books of our time.
یکی از مهم ترین و زیباترین کتاب های معاصر.
Nation

Joyce soars to such rhapsodies of beauty as have never been equaled in English prose fiction.
جویس به چنان بیانی از زیبایی دست یافته که هیچ نظیری در نثر داستانی انگلیسی برای آن پیدا نشده است.
New Republic New Republic

قسمت هایی از کتاب اولیس جویس (لذت متن)
آخرین وداع بی نهایت تأثرآور بود. از مناره های دور و نزدیک صدای ناقوس مرگ لاینقطع بلند بود و همه را به تشییع جنازه می خواند و در گوشه وکنار محله های غم زده ده ها طبل پوشیده در نمد که صدای پوک توپ ها آن ها را قطع می کرد ندایی شوم سر می داد. غرش کرکننده ی رعد و روشنایی کورکننده ی برق که این صحنه ی مرگبار را روشن می کرد، گواهی می داد که توپخانه ی آسمان از قبل تمام طنطنه مافوق طبیعی خود را به این منظره مخوف عاریه داده است .

آن دو مزه پران بی مثل و مانند ما با تصنیف های یک ورقی خود داد و ستد پرغوغایی در میان دوست داران طنز و هجا برپا کردند که اگر کسی در گوشه ی دل عنایتی به طنز عاری از لودگی ایرلندی داشته باشد به آن چند پول سیاهی که به زحمت به کف می آورند، غبطه نخواهد خورد. بچه هایی که در یتیم خانه ی دختران و پسران بودند، لب پنجره ها جمع شده بودند و به این صحنه نگاه می کرند و از این که چنان برنامه غیرمنتظره ای به سرگرمی های آن روز افزوده شده بود، شادی ها کردند و باید از خواهران نازنین بینوایان تقدیر و تمجید کنیم که به فکر افتادند تا برای یتیمان پدر و مادر از کف داده، برنامه ی تفریحی به راستی آموزنده ای فراهم آورند.

از دریچه های سیل بند آسمان خشمگین بارانی سیل آسا بر سر برهنه ی خلایقی که گرد آمده بودند، فرو ریخت و عده ی اینان به کم ترین تخمین پانصدهزار بود. دسته ای از پاسبان های شهر دبلین بزرگ به فرماندهی شخص سرکلانتر در میان آن جمع عظیم به حفظ نظم مشغول بودند و برای آن که آن جمع عظیم سرگرم شوند، دسته موزیکانچی سنج و سازهای بادی خیابان یورک با آلات پوشیده در پوشش سیاه ماهرانه همان نغمه ی بی همتایی را می نواختند که قریحه ی نالان اسپرانتزا از گهواره در دل ما نشانده است .