کتاب حتی سگ ها

Even the Dogs
کد کتاب : 69
مترجم : نازنین سیف الهی
شابک : 978-9643743123
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 256
سال انتشار شمسی : 1391
سال انتشار میلادی : 2010
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 20 تیر

برنده ی جایزه ی ایمپک دوبلین سال 2012

کتاب در بیست ویکمین دوره ی جایزه ی فصل کتاب ایران، عنوان بهترین ترجمه را از آن خود کرد

معرفی کتاب حتی سگ ها اثر جان مک گرگور

در روزی سرد و آرام، بین کریسمس و عید سال جدید، جسد یک مرد در آپارتمانی متروکه پیدا می شود. دوستانش شاهد ماجرا هستند، اما آن ها هم مرده اند. اجسادشان در مخروبه ها و کوچه پس کوچه های شهر پیدا می شود. آن ها که قربانیان هروئین هستند، مانند یک گروه کر، با یکدیگر ماجرا را برای مخاطب تعریف می کنند و به شیوه ی خودشان، یاد و خاطره ی دوست فقیدشان را زنده نگه می دارند، در حالی که جسد دوستشان همزمان از محل برده شده، مورد معاینه و بازرسی قرار می گیرد و در نهایت سوزانده می شود. داستان همه ی این شخصیت ها، به صورت بخش بخش در دنباله ای از روایت های تکه تکه شده، روایت می شود. ما رابرت را ملاقات می کنیم، کسی که به تازگی مرده است و تنها الکلی میان این گروه معتادان به حساب می آید. دنی که به تازگی از تعطیلاتی خسته کننده با خانواده اش بازگشته است، کسی است که جسد را پیدا کرده و به جست و جویی بیهوده برای یافتن دیگر اعضای گروه می پردازد تا خبر فوت رابرت را با آن ها در میان بگذارد. لارا، دختر رابرت است و از مشکلات به وجود آمده بعد از هم خانه شدن با پدر معتادش پس از سال ها دوری، رنج می برد. هتر، کسی است که برای اولین بار از زمان نوجوانی اش، داشتن خانه ای به صورت مجزا را تجربه می کند و مارک که کهنه سرباز جنگ فالک لند است و بقیه ی شخصیت ها. رمان حتی سگ ها، قدرتمند، هیجان انگیز و آکنده از امید و خشم است و کاوشی عمیق در زندگی دورافتادگان از جامعه به حساب می آید.

کتاب حتی سگ ها

جان مک گرگور
جان مک گرگور (انگلیسی: Jon McGregor؛ زاده ی ۱۹۷۶) نویسنده ی رمان و داستان کوتاه بریتانیایی است. اولین رمان او در فهرست اولیه ی جایزه ادبی من بوکر بود. سومین رمان مک گرگور برنده ی جایزه ایمپک دوبلین شد.
نکوداشت های کتاب حتی سگ ها
“Ambitious, haunting… thought-provoking.
بلندپروازانه، فراموش نشدنی...الهام بخش فکر و اندیشه.
Boston Globe Boston Globe

McGregor succeeds in paying homage to the dispossessed and the hopeless, who live and die on the margins of society.
مک گرگور، در تکریم محرومان و بیچارگان به موفقیت می رسد، کسانی که زندگی و مرگشان در حاشیه ی جامعه اتفاق می افتد.
Booklist Booklist

Those who enjoyed Hubert Selby Jr.'s "Requiem for a Dream" will value the style and the subject matter.
کسانی که از «مرثیه ای برای یک رویا» اثر هوبرت سلبی لذت برده اند، برای سبک و موضوع [این کتاب] ارزش قائل خواهند شد.
Library Journal Library Journal

قسمت هایی از کتاب حتی سگ ها (لذت متن)
ما او را می بینیم که از سقف گاراژ بالا می رود و از پنجره ی آشپزخانه، وارد ساختمان می زند. او دوباره از سقف پایین می آید و به درون تاکسی برمی گردد.

انیشتین بالا را نگاه می کند، پارس می کند و پنجه اش را به در گاراژ می کشد، و ما صدای غژغژ پنجره ای در حال باز شدن را می شنویم.

و ما دنی را می بینیم که با حالتی نامتعادل از گاراژ های پشت آپارتمان ها دور می شود و تلو تلوخوران از پشته ای به پایین می آید، انگار که در حال افتادن است و پشت دستانش را با حالتی عصبانی که بیشتر شبیه مشت زدن است، به گونه های خود می مالد و اشک هایی که هنوز جاری نشده اند را از صورتش که همچنان از ترس درهم و خمیده مانده، پاک می کند.