کتاب زر باران

Shower of Gold
کد کتاب : 7426
مترجم :
شابک : 9789643514723
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 111
سال انتشار شمسی : 1388
سال انتشار میلادی : 1963
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 12 مهر

معرفی کتاب زر باران اثر دونالد بارتلمی

این کتاب با عنوان “زرباران “مجموعه ای است از ۹ داستان کوتاه بارتلمی که با ترجمه احسان لامع منتشر شده است. زر باران، ظهور کاپیتالیسم، سلطان جاز، دومیه، تهدید کولبی، خانم مندایبل و من، رابرت کندی از غرق شدن نجات یافت، خنگ و عزیمت عناوین این داستان ها را تشکیل می دهند. دومیه طولانی ترین و سلطان جاز کوتاه ترین داستان های این کتاب اند. در مقدمه این کتاب، آمده است: «در حال حاضر، ترجمه ی داستان های مدرنیستی و پست مدرنیستی در ایران کاری عبث است. این گفته دلایل مختلفی دارد. بهترین دلیل آن را می توان عادت کردن ذهن خواننده ی ایرانی به داستان رئالیستی، رمانتیکی و ناتورالیستی خواند که وقتی این ذهن به یک داستان مدرنیستی مانند «خشم و هیاهوی» فالکنر و داستان های پست مدرنیستی می پرد، سردرگم می شود. مضمون این داستان ها را نه تنها نمی فهمد؛ بلکه آن را به تمسخر می کشد و می توان گفت که در این مورد حق با خواننده است و تا زمانی که خود ذهن و اندیشه ی فرد مدرن نشده و تفکرات حاکم بر پیرامون و جامعه ی مدرنیته را پشت سر نگذاشته باشد، درک مفاهیم مدرن و پست مدرن سخت است. تب پست مدرنیسم مدت ها پیش در ایران بالا گرفت و خوشبختانه پس از مدتی کوتاه فروکش کرد؛ به طوری که بسیاری از روزنامه نگاران از این موضوع بسیار سخن گفتند و چندین کتاب و نویسنده را در کشور جا انداختند؛ اما قدر مسلم این مفاهیم چون به صورت عملی در جامعه ی ما جا نیافتاده است، نمی تواند ملموس باشد و حتا عده ای بر آن شدند تا با تقلید، خود را نویسنده ی مدرن و پست مدرن معرفی کنند. اگر به شناخت ادبیات در دوره ها و سبک های مختلف بخواهیم بپردازیم، بی شک نیازمند معرفی و ترجمه ی آثار مختلف صرفا در جهت آگاهی بخشی هستیم و انتظار نمی رود که این نوع آثار بی هیچ تجربه ی عملی بتواند جایگاه خود را پیدا کند؛ بلکه هدف فقط آشنا ساختن خوانندگان و نویسندگان و روزنامه نگاران با این ژانر هاست. اما چیزی که مهم است، این است که اگر خواننده ای عادی بخواهد کتابی با این ژانرها بخواند، باید با برخی از مولفه های آن آشنا شود؛ بنابراین بر آن شدم تا با شکاف مختصر ادبیات و جامعه ی پست مدرن، به درک بهتر این داستان ها کمکی به خوانندگان کرده باشم.» در ادامه، مطالبی با عنوان «درآمدی بر ادبیات مدرن»، «ویژگی های داستان های عصر مدرن» و «پست مدرنیسم» انتشار یافته است.

کتاب زر باران

دونالد بارتلمی
دونالد بارتلمی در سال ۱۹۳۱ در فیلادلفیا به دنیا آمد. دو سال بعد خانوادهٔ او به تگزاس نقل مکان کردند، در آنجا پدر بارتلمی استاد معماری در دانشگاه هوستون شد. در همین دانشگاه بارتلمی در رشتهٔ روزنامه‌نگاری تحصیل کرد. او در سال ۱۹۵۳ به جنگ کره اعزام گشت و در آن‌جا در یک روزنامهٔ ارتشی کار می‌کرد. بعد از بازگشت به آمریکا تحصیلات خود را در رشتهٔ فلسفه دانشگاه هوستون ادامه داد، اما در سال ۱۹۵۷ بدون گرفتن مدرک از ادامهٔ تحصیل منصرف شد.در سال ۱۹۶۱ اولین داستان کوتاه اش را منتشر ساخت.
قسمت هایی از کتاب زر باران (لذت متن)
پترسون نیاز مالی داشت؛ از این رو تصمیم گرفت به شماره آگهی مندرج در روزنامه زنگ بزند. متن آگهی چنین بود:«اگر عقاید کاملا راسخی دارید یا تجارب شخصی تان ویژگی خارق العاده یی دارد، می توانید در تلویزیون به نمایش بگذارید و پول دار شوید». او شماره را گرفت و به اش گفتند که به آدرس لگسینتون، ساختمان گریبار، اتاق 1551 مراجعه کند. خود را به آن جا رساند. خانم آربور، بعد از 20 دقیقه مصاحبه با پترسون پرسید که آیا او تا به حال تحت روانکاوی مناسب حال برنامه «من کیستم» بوده است. خانم آربور پرسید: عقاید راسخ شما راجع به چیه؟ پترسون جواب داد:«هنر، زندگی و پول».