سوتلانا الکسیویچ

سوتلانا الکسیویچ

سوتلانا الکساندرونا الکسیویچ، روزنامه نگار و نویسنده ی بلاروسی، متولد 1948 در اوکراین از پدری بلاروسی و مادری اوکراینی زاده شد. وی پس از فارغ التحصیل شدن از مدرسه در چند نشریه ی محلی به عنوان خبرنگار مشغول کار شد. شهرت او به عنوان روزنامه نگار به دلیل نوشتن و روایت در مورد رویدادهای کشورش چون جنگ جهانی دوم، جنگ شوروی و افغانستان، سقوط اتحاد جماهیر شوروی، فاجعه ی چرنوبیل و گفت وگو و مصاحبه با شاهدان این واقعه است که منجر به آزار و اذیت او توسط نظام حاکم آن دوره شد. از جمله آثار او می توان به «جنگ چهره ی زنانه ندارد»، «صداهایی از چرنوبیل؛ تاریخ شفاهی یک فاجعه هسته ای» و «پسران روئین­ چهره» (درباره ی وقایع افغانستان) اشاره کرد. کسب جایزه ی نوبل ادبیات، جایزه ی مدیسی و جایزه ی صلح ناشران آلمان، بخشی از افتخارات این بانوی نویسنده است.
جایزه نوبل ادبیات
برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 2015

:: به دلیل نثر چندوجهی او که تجسم و یادبود دردها و رشادت های زمانه ی ماست. ::

کتاب های سوتلانا الکسیویچ

صداهایی از چرنوبیل


پسرانی از جنس روی


جنگ، چهره ی زنانه ندارد


شیفتگان مرگ


آخرین شاهدان


زمان دست دوم


بیشتر بخوانید

شب های روشن ادبیات روسیه

در طول تاریخ هزار ساله ی روسیه، ادبیات این سرزمین جایگاه منحصر به فردی در فرهنگ، سیاست و تکامل زبان شناختی مردم روس داشته است

اعتیاد ما به ادبیات داستانی: چرا انسان به داستان ها نیاز دارد؟

به هر طرف نگاه کنید، با داستان ها روبه رو می شوید. از گذشته های خیلی دور که اجداد ما دور آتش می نشستند و داستان تعریف می کردند تا به امروز که شبکه های تلویزیونی، سریال های محبوبی تولید می کنند

سوتلانا الکسیویچ، یک زن با قلمی شگفت انگیز و لایق جایزه نوبل ادبیات

آیا تا به حال نام سوتلانا الکسیویچ به گوش شما خورده؟ او یک نویسنده زن اهل بلاروس است که در سال 2015 موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شد. با ما همراه شوید تا او را بهتر بشناسید.

آینه ی تمام نمای زندگی بشر در ادبیات تاریخی

می توان گفت که هدف اصلی این ژانر، «زندگی بخشیدن به تاریخ» از طریق ساختن داستان هایی درباره ی گذشته یا یک دوره ی تاریخی خاص است.