کتاب زمان دست دوم

Secondhand Time

مشخصات کتاب زمان دست دوم
مترجم : شهرام همت زاده
شابک : 978-9643379438
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 752
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 2013
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 2 آبان

Secondhand Time
آخرین سرخ ها

مشخصات کتاب روزگار رفته
مترجم :
شابک : 978-6004053303
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 736
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2013
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 2 آبان

معرفی کتاب زمان دست دوم اثر سوتلانا الکسیویچ

ندگی در اتحاد جماهیر شوروی سابق و کشورهای اقماری آن و آنچه به عنوان زیست انسانی در این کشورها طی دوره حکومت سوسیالیستی بر مردم وارد شد، همچون زخمی کهنه کماکان سرباز می کند و در جسم مردمان این سرزمین ذق ذق می کند. مثل دردی عجیب که گویا قرار نیست حتی دو دهه پس از پایان کابوس این نظام حکومتی از ذهن و زندگی مردمان این منطقه بیرون برود. گاهی می شود حس کرد که آنچه این نظام حکومتی بر نسل های زیسته در خود القا کرده چنان در تار و پود وجودشان رسوخ کرده است که گویی جزئی از فلسفه و باور زیستی آنها شده و قرار نیست مانند یک شی مرئی بتوان آن را کشف و از دسترس زندگی آنها خارج کرد و گاهی دیگر می شود حس کرد که این کابوس برای زندگی مردم این منطقه پس از بیداری آنها چنان تعبیر شده است که سال ها و روزها مبهوت آن شده اند.

سویتلانا آلکسیویچ نویسنده مشهور اهل اوکراین، در یکی از تازه ترین و جنجالی ترین آثار خود با عنوان «زمان دست دوم» با چنین بهانه ای به سراغ مردم رفته است. مردمی که روزگاری در جغرافیای زیستی پرابهت کشور اتحاد جماهیر سوسیالیسی خود را محصور در قفسی بزرگ می دیدند که برای کوچک ترین شئون زندگی آنها و حتی اندیشیدن نیز برنامه ریزی کرده بود و این روزها در دوره فروپاشی دیگر نمادی از فرهنگ و هویت برای خود باقی مانده نمی بینند.

«زمان دست دوم» داستان فروپاشی چند نسل از مردم است. مردمی که در نظام زیستی سوسیالیستی باورهای خود را بر آب رفته دیدند و پس از آن در نظام دموکراتیک جمهوری فدراتیو شاهد حلول دیگرگونه نمادها و متفکران و مدیران شکل دهنده به ساختار زیستی سوسیالیستی در قامتی دیگر بودند.

آلکسیویچ برای نوشتن این کتاب هشت سال دست به سفر زد. به شهرهای مختلف روسیه سفر کرد و مردم را دید و پای صحبت آنها نشست تا سرانجام در قالب این کتاب به روایتی رنج نامه گون از زندگی و زیست آنها دست پیدا کرد.

کتاب زمان دست دوم


ویژگی های کتاب زمان دست دوم

برنده ی جایزه ی مدیسی سال 2013

برنده ی جایزه ی Ryszard Kapuściński سال 2014

برنده ی جایزه ی Los Angeles Times Book Prize سال 2016

برنده ی جایزه ی Bela Shayevich سال 2018

و همچنین نامزد دریافت ۳ جایزه ی ادبی دیگر

سوتلانا الکسیویچ
سوتلانا الکساندرونا الکسیویچ، روزنامه نگار و نویسنده ی بلاروسی، متولد 1948 در اوکراین از پدری بلاروسی و مادری اوکراینی زاده شد. وی پس از فارغ التحصیل شدن از مدرسه در چند نشریه ی محلی به عنوان خبرنگار مشغول کار شد. شهرت او به عنوان روزنامه نگار به دلیل نوشتن و روایت در مورد رویدادهای کشورش چون جنگ جهانی دوم، جنگ شوروی و افغانستان، سقوط اتحاد جماهیر شوروی، فاجعه ی چرنوبیل و گفت وگو و مصاحبه با شاهدان این واقعه است که منجر به آزار و اذیت او توسط نظام حاکم آن دوره شد. از جمله آثار او می توان به «...