کتاب او بازگشته است

Look Who's Back

  • 15 % تخفیف
    قیمت : 45,000 | 38,250 تومان

  • موجود
  • انتشارات: نگاه نگاه
    نویسنده:
مشخصات کتاب او بازگشته است
مترجم :
شابک : 978-9643518752
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 392
سال انتشار شمسی : 1392
سال انتشار میلادی : 2012
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 21 آذر

نامزد دریافت جایزه ی Independent Foreign Fiction سال 2015

مقام اول لیست فروش نشریه اشپیگل

ساخت فیلم او بازگشته است بر اساس این کتاب

معرفی کتاب او بازگشته است اثر تیمور ورمش

کتاب او بازگشته است نوشته ی تیمور ورمش اولین بار در سال 2012 در نمایشگاه کتاب فرانکفورت رونمایی شد. بر اساس توضیح ناشر در مقدمه این اثر فقط در آلمان یک میلیون نسخه ی فیزیکی و بیش از سیصد هزار نسخه ی الکترونیکی به فروش رسیده است.
تیمور ورش در کتاب «اوبازگشته است»، بدون اینکه توضیحی بدهد، ناگهان هیتلر را از واپسین روزهای زندگی اش به سال ۲۰۱۱ منتقل می کند و بعد تصور می کند که هیتلر با آن ظاهر و حرف ها و عقاید در آلمان مدرن، چطور از جانب مردم تحویل گرفته می شود.هیتلر نخست خودش شوکه می شود، او می بینید که برلین خالی از سربازهای روس شده است، مدل هایی پیشرفته از خودروها در خیابان ها تردد می کنند و خبری از روزنامه های پروپاگاندای نازی نیست. در مقابل مردم هم او را آدم بامزه و کمدینی هنرمند تصور می کنند که با دقت در نقش خود فرو رفته است!
کتاب گرچه زبانی طنز دارد و خواندنش لبخند را بر لبان هر خواننده ها می نشاند، با این همه دارای اشارات و گوشه و کنایه های جالبی هم است.بسیاری از قربانیان دیکتاتورهای و نظام های توتالیتر، تصور می کنند که معدوم کردن و حبس های ابد، شاید تنها راه مجازات دیکتاتورها باشد. اما به باورم شاید بهترین مجازات برای دیکتاتورها، مجسم کردن زمانی در آینده نه چندان دور به آنها است که در آن گهربارترین حرف ها و ارزشمندترین فعل هایشان از دید جمع، جز سخنان نابخردانه، افکار هذیان گونه، اندیشه های مضحک و اعمال جنون آسا جلوه نکنند.
ما در عالم واقع دستگاهی برای تبعید خودکامگان به این آینده های محتوم نداریم، اما دست کم تیمور ورمش توانسته است با قلم خود یک بار این کار را انجام بدهد و اثری محبوب بیافریند!
نویسنده در مصاحبه ای با روزنامه گاردین گفته است که: هیتلر همیشه یک هیولا تصور می شود و ما پیش خودمان تصور می کنیم که تفاوت بسیاری با او داریم. اما در واقع او می توانست تأثیر زیادی روی مردم بگذارد و اگر نیک به گذشته بنگریم می بینیم که علاقه مردم به او آنقدر بود که به او توان انجام جنایاتش را داد.
رمان از تابستان سال ۲۰۱۱ شروع می شود، جایی که هیتلر به خواب رفته در سال ۱۹۴۵ مثل افسانه پریانی آلمانی «زیبای خفته» به هوش می آید، او رفته رفته نظرهای مردم و رسانه های را به خود جلب می کند، در یک شوی آلمانی-ترکی نقشی پیدا می کند و حتی به عالم سیاست هم راه می یابد!
نویسنده با زبانی طنز می خواسته نشان بده که هیتلر در دنیای امروز هم شانس موفقیت داشته است. بعضی وقت ها وقتی بعد از دهه ها، نسل ها تازه به اعمال گذشتگان خود نگاه می کنند، آنها را به سخره می گیرند و تصور می کنند که در شرایط مشابه هیچگاه اسیر افسون دیکتاتورها یا اعمال شیطانی ناخواسته نمی شدند. اما کتاب «او بازگشته است» می خواهد نشان بدهد که پیشنیبان آدم های کودنی نبودند و حتی در شرایط مدرن امروزی هم، امکان لغزش، بسیار است.
برخی ها تصور می کنند که رسانه های مدرن با استفاده از خرد جمعی، امکان انتشار افکار مسموم را نمی دهند، اما در «او بازگشته است»، هیتلر موفق می شود از ابزار یوتیوب استفاده کند و میلون ها نفر سرگشته را متوجه ویدئوهایش کند.
فروش کتاب در آلمان مصادف شد با هشتادمین سال به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان. محتوای کتاب و این تقارن زمانی باعث شد که کتاب حتی میزان فروش بیشتری نسبت به کتاب های نویسندگان مشهوری مثل پائولو کولیو داشته باشد.

کتاب او بازگشته است

تیمور ورمش
تیمور ورمشدر سال 1967 در نورنبرگ آلمان پا به جهان نهاده است، مادرش آلمانی بود و پدرش تبار مجاری داشت. او در دانشگاه ارلانگن سیاست و تاریخ خواند و سپس به‌عنوان روزنامه‌نگار به کار پرداخت، تا سال 2001 برای نشریات ابندسایتونگ و اکسپرس شهر کلن مطلب می‌نوشت و پس از آن هم برای نشریات زیادی کار کرده است. تا سال 2009 به‌عنوان نویسندۀ پشت پرده، چهار کتاب منتشر کرد و دو کتاب دیگر او در حال آماده شدن است.او بازگشته است اولین کتاب ورمش است که سال ۲۰۱۲ منتشر شد این کتاب با رویکردی طنز ...
نکوداشت های کتاب او بازگشته است
یکی از جنبه هایی که تیمور ورمش در کتابش مطرح کرده است، نمایان کردن احساس نوستالژیک مردم جهان برای داشتن رهبری مقتدر است. رهبری که ایدئولوژی مشخصی دارد و حس میهن پرستی را در مردمانش زنده می کند.
نشریه گاردین

کتابی فوق العاده است، باورکردنی نیست که چگونه آدم پس از خواندن چند صفحه شروع به مشاهده و تحلیل مسائل از دید آدولف هیتلر می کند.
میشائل تسوکوس

بسیار خبیثانه است، ولی چشم های ما را باز می کند، آن را بخرید!
پیتر هتسل

از یک سو بی نهایت بامزه است، زیرا این مرد طرز سخن گفتن دیکتاتور را بی نقص بیان می کند. از طرف دیگر، خنده به سرعت در گلوی آدم گیر می کند.
Otto Stern

قسمت هایی از کتاب او بازگشته است (لذت متن)
آخر دشمن هم روزنامه می خواند! از طریق آن معامله می کند و از کیوسک و هر چه به دستش بیفتد، علیه خودمان استفاده می کند! باید همه چیزو باز هم تاکید می کنم که باید تمام اشیاء ارزشمند را نابود کرد و نه فقط چیزهای بزرگ را. باید پیچ ها را باز کرد و بی رحمانه آن ها را کج کرد. باید درها را مثل خاک اره آسیاب کرد. بعد هم سوزاند. در غیر این صورت دشمن، بی ملاحظه و هر طور که دلش بخواهد از این درها وارد و خارج می شود، ولی با یک دستگیره ی خراب و پیچ باز شده و یک تپه خاکستر، برای جناب آقای چرچیل آرزوی شادمانی می کنم! در هر صورت همیشه می دانسته ام که این ها چیزهای ضروری و پی آمدهای خشونت بار جنگ هستند. به همین دلیل هم هیچ دستور دیگری نمی توانستم داده باشم، هرچند که شاید پس زمینه ی دستورم، چیز دیگری بود.

طبیعی است که من بعدا جزئیات عملی کردن این دستور را کنترل نکردم. می توان تصورش را کرد که کارهای زیادی داشتم. عقب راندن آمریکایی ها در غرب، مقاومت در مقابل روس ها در شرق، کارهای ساختمانی در پایتخت آلمان و غیره، اما بر اساس ارزیابی های من، ارتش آلمانی قاعدتا باید می توانست ترتیب دستگیره ی درها را بدهد. به همین دلیل هم این مردم در واقع اصلا نباید وجود داشته باشند. ولی آن طور که متوجه شده ام، هنوز وجود دارند.