کتاب کتاب ها و سیگارها

Books v. cigarettes
کد کتاب : 13310
مترجم :
شابک : 978-6007339602
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 113
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 1946
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 26 تیر

معرفی کتاب ها و سیگارها اثر جورج اورول

کتاب ها و سیگارها مقاله هایی سرگرم کننده و بی نظیر از جورج اورول است؛ با داستانی درباره ی مقایسه ی هزینه های خرید کتاب، مطبوعات و سیگارها شروع می شود و به مشکلات افرادی همچون کتاب فروش های دست دوم، منتقدان ادبی، مسئله ی آزادی مطبوعات و معنای واقعی وطن پرستی می پردازد.

جورج اورول (George Orwell)، یک سیگاری قهار بود؛ به شکلی که با وجود وضعیت وخیم ریه هایش همیشه در حال سیگار کشیدن دیده می شد. از نظر او یک شخص عادی بیشتر پولش را که معادل هزینه ی معیشت روستاییان هندی است، صرف خرید پاکت سیگارها می کند. اورول معتقد بود اگر میزان خواندن کتاب در کشور اندک بماند ، باید پذیرفت دلیلش این است که کتاب خواندن نسبت به سگ گرداندن ، رفتن به سینما یا میخانه ها هیجان کمتری دارد ، و نه بخاطر اینکه کتاب ها چه قرضی و چه خریدنی ، بسیار گرانقیمت اند.

کتاب کتاب ها و سیگارها

جورج اورول
اریک آرتور بلر با نام مستعار جورج اورول، زاده ی ۲۵ ژوئن ۱۹۰۳ و درگذشته ی ۲۱ ژانویه ۱۹۵۰، داستان نویس، روزنامه نگار، منتقد ادبی و شاعر انگلیسی بود. او را بیشتر برای دو رمان سرشناس و پرفروشش، مزرعه ی حیوانات و ۱۹۸۴ می شناسند. این دو کتاب بر روی هم بیش از هر دو کتاب دیگری از یک نویسنده ی قرن بیستمی، فروش داشته اند. او همچنین با نقدهای پرشماری که بر کتاب ها می نوشت، بهترین وقایع نگار فرهنگ و ادب انگلیسی قرن شناخته می شود.پدربزرگ او، توماس ریچارد آرتور بلر، یک روحانی بود. خود وی، خانواده اش را با ...
قسمت هایی از کتاب ها و سیگارها (لذت متن)
این دفعه سامبو ضربه ها ی شلاق را حسابی فرود می آورد و اینقدر ضربه زد که واقعا مرا وحشت زده و مات و مبهوت کرده بود. پنج دقیقه طول کشید و همچنان داشت ادامه می داد که ناگهان دسته شلاق شکست و ضربه ها پایان گرفتند. دسته شلاق با شتاب فراوان به این طرف و آن طرف پرتاب شد و بعد سامبو با حالتی غضبناک گفت: "ببین مجبورم کردی چکار کنم!" من که از شدت درد روی صندلی افتاده بودم بی اختیار گریه می کردم. آب بینی ام راه افتاده بود و مدام فین فین می کردم. خوب به خاطر دارم که در دوران کودکی فقط همین یک بار کتک خوردن به شدت مرا به گریه انداخته بود. اما با این حال دومین مرتبه شلاق خوردن هم صدمه روحی زیادی به من نزد گویی ترس و شرمساری برایم عادی شده و مرا سست و بی حس کرده بود. گریه ام تنها به خاطر عدم توانایی فشار ناراحتی و ترس کودکی بود و هم چنین احساس غم و اندوهی عمیق به خاطر عدم کنترل آن معضل که تحمل کردنش برای یک کودک خیلی سخت است.

احساس تنهایی و بیچارگی و گیر کردن در دنیایی خصمانه که هیچ درکی از کودک نداشت. در دنیایی که قوانینش طوری بود که رعایت کردنش با توان کودکی چون من بسیار بعید به نظر می رسید. من کاملا به این مسئله آگاه بودم که مشکل شب ادراری داشتن فقط به گردن خود کودک است و جا خیس شدن دو تبصره دارد یک: گناهی بزرگ و زشت محسوب می شد. دو: خارج از کنترل من بود. من کاملا از تبصره شماره دو آگاه بودم اما نمی دانستم در مورد گناهی که مرتکب می شوی، بدون اینکه نسبت به آن کنترل و آگاهی داشته باشی و یا حتی ناخواسته آن را مرتکب می شوی درحالیکه می خواهی از آن اجتناب کنی، چگونه می شود سوال پرسید. گناه لزوما چیزی نبود که شما بخواهید انجام دهید ، گناه ممکن بود چیزی باشد که برای شما رخ داده است. البته نمی خواهم بگویم که این افکار مانند پدیده ای نو، دقیقا زیر ضربه ها ی شلاق سامبو به ذهنم خطور کرد. چرا که قبل تر از آن وقتی می خواستم خانه مان را ترک کنم چنین دیدگاهی در من به وجود آمده بود چون دوران کودکی دوران شاد و خوشایندی نبودند. تنها نکته مثبت این اتفاق در دوران کودکی ام یادگرفتن صبر و استقامت و پایداری بود.