کتاب شب ظلمانی یلدا

Yalda Night

مشخصات کتاب شب ظلمانی یلدا
شابک : 978-6002295019
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 198
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 18 فروردین

معرفی کتاب شب ظلمانی یلدا اثر رضا جولایی

رضا جولایی نویسنده ی نام آشنا و صاحب سبک روزگار ماست. رمان ها و داستان های او در بیش از سی سال از کار نویسند گی اش بیانگر نگاه خاص و منحصربه فردش به تاریخ و روایت در ادبیات ایران بوده است. رمان شب ظلمانی یلدا یکی از همین رمان هاست که برای نخستین بار سال 1372 منتشر شد. رمانی که نشرچشمه بعد تجدیدچاپ اثر درخشان جولایی یعنی سوءقصد به ذات همایونی، از نو چاپش کرده است. رمان داستان چند شخصیت است. از سرباز مجروحی گرفته که در جنگ با روس ها زخم برداشته تا جوانی مسیحی با دغدغه های عجیبش. این دو کلان روایت درهم ترکیب می شوند و ماجرایی رقم می زنند از اتفاق هایی در دل تاریخ که قرار است رفتارهایی عاشقانه، سیاسی و بیش از آن انسانی بسازند. فضای نو رمان و توجه نویسنده به عناصری متفاوت در دل این تاریخ است که شب ظلمانی یلدا را به رمانی خواندنی و تأثیرگذار تبدیل می کند. جولایی در اکناف تاریخ غیررسمی اش آدم هایی را می سازد که در حال تجربه ی هراس ها و بیم هایی اند که در نهایت هویت شان را رقم می زند. جهانی که در آن ماجرا گاه از تصویر شمایل مسیح بر پارچه شروع می شود... جولایی نویسنده ی تکه های پرغبار است. ذهنی داستان گو که می خواهد زمان ازدست رفته را احضار کند.

جولایی همچنان که گفته شد در «شب ظلمانی یلدا» روایتی تاریخی به ما عرضه می کند. این روایت تاریخی اما تا حدودی شخصی یا به عبارت بهتر خیالی است. نه اینکه کوچک ترین خبری از وقایع واقعی در کتاب نباشد، اما نویسنده ی کتاب مشخصا جهان خیال را به جهان واقع ترجیح داده است. چنین رویکردی را پیشتر نیز از جولایی در دیگر آثارش دیده بودیم. خود او می گوید: «پرداختن به حوادث تاریخی ، از ملزومات مقوله آشنایی زدایی است... برای من دوره قاجار یا هر دوره دیگر رنگ و روغنی است که با آن تصویری بپردازم از انسان ایرانی یا شرقی. نوعی مدل سازیکه در اصطلاح علمی به آن Simularism می گویند؛ از طرحی یک وجهی یا دو وجهی الگویی درست کنیم ، تا بتوانیم آن را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم و احیانا منطبق کنیم بر الگوهای امروزی. با مقایسه الگوهای مختلف، وجوه شخصیت فردی و اجتماعی و تاریخی خود را بهتر می توانیم بشناسیم. این که چه بوده ایم و چه هستیم و احتمالا چه خواهیم شد و به کجا خواهیم رفت. بررسی انطباقی الگوهای ادوار مختلف مرا به این نتیجه نا امیدکننده رسانده که ما در حال درجا زدن هستیم. انسان ایرانی در تار و پودی از قواعد خود تحمیلی گرفتار شده. ما از نظر ذهنی تغییر چندانی نکرده ایم. لباس های بلند قاجار و کلاه های بوقی را کنار گذاشته ایم و کت و شلوار مدل اروپایی یا تی شرت و جین به تن می کنیم، با رایانه و مایکروسافت و اینترنت کار می کنیم. یادگرفته ایم واژه دمکراسی را هم قرقره کنیم و گفتمان و قرائت جدید و... اما همه اینها کاریکاتوری است ، از آنچه در جهات پیرامون ما می گذرد؛ درست مثل پذیرفتن مشروطه ای که پلویش در سفارت انگلیس پخته شد و قانون اساسی اش از روی قانون اساسی بلژیک رونویسی شد و یکصد سال است داریم پشتک و وارو می زنیم تا بالاخره اصولی ترین حقوق انسانی را رعایت بکنیم ، یا نکنیم.»

کتاب شب ظلمانی یلدا

رضا جولایی
رضا جولایی متولد سال 1329 در تهران است. کتاب‌های «حکایت سلسله پشت کمانان»، «جامه به خوناب»، «شب ظلمانی یلدا»، «حدیث دردکشان»، «تالار طرب‌خانه»، «جاودانگان»، «نسترن‌های صورتی»، «باران‌های سبز» و «سیماب و کیمیای جان» از آثار این نویسنده‌اند.