کتاب فوتبال علیه دشمن

Soccer Against the Enemy
کد کتاب : 14841
مترجم :
شابک : 978-9643627676
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 423
سال انتشار شمسی : 1402
سال انتشار میلادی : 1994
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 22
زودترین زمان ارسال : 27 تیر

برنده ی جایزه ی «کتاب ورزشی برتر سال موسسه ویلیام هیل» سال 1994

معرفی کتاب فوتبال علیه دشمن اثر سایمون کوپر

فوتبال چیزی بسیار بیشتر از محبوب ترین بازی جهان است. فوتبال برای میلیون ها نفر در سراسر جهان مسئله ی مرگ و زندگی است . چیزی مانند یک زبان بین المللی.
سیمون کوپر به بیست و دو کشور سفر کرد تا بتواند تأثیرات گاه عجیب و غریب فوتبال را در سیاست و فرهنگ کشف کند. در همان زمان او تلاش کرد تا کشف کند چه چیزی باعث می شود کشورهای مختلف یک بازی ساده را با متفاوت با یکدیگر انجام دهند.
کوپر در این راه با هواداران قابل توجهی ملاقات می کند، از برلین شرقی که توسط Stasi به دلیل حمایت از تیم محلی خود تحت تعقیب قرار گرفته است ، تا آرژانتین با دیدگاه های مخصوص خودش در مورد تاکتیک ها. او همچنین تقاطع ترسناک بین فوتبال و سیاست ، به ویژه در پی حملات 9-11 ، که فوتبال به وسواس اسامه بن لادن تبدیل می شود ، روشن می کند. نتیجه ی تمام این پژوهش ها ، ملاقات ها و تحلیل ها یکی از تحسین برانگیزترین کتب در جهان در مورد بازی و یک مطالعه حیرت انگیز در مورد فوتبال و جایگاه آن در جهان است.
کوپر در کتاب فوتبال علیه دشمن با دیدی اجتماعی ، جامعه شناختی و سیاسی به این بازی محبوب در سراسر دنیا نگاه می کند و خواندنش برای هر دو طیف علاقه مندان به فوتبال و نیز علاقه مندان به مسائل سیاسی و جامعه شناسی می تواند جذاب باشد.

کتاب فوتبال علیه دشمن

سایمون کوپر
سایمون کوپر (Simon Kuper)، نویسنده‌ای انگلیسی متولد 1969 است که با دیدی مردم‌شناسانه درباره‌ی ورزش می‌نویسد. پدرش، «آدام کوپر»، در دانشکده‌ی مردم‌شناسی دانشگاه لیدن در هلند مدرس بود. سایمون نیز در دانشگاه آکسفورد تاریخ و آلمانی خواند. او در کنار نوشتن کتاب‌های متعدد در زمینه‌ی ورزشی، پیوسته به عنوان ستون‌نویس ورزشی فایننشیال تایمز، یکی از قدیمی‌ترین، پرتیراژترین و پرنفوذترین روزنامه‌های اقتصادی سیاسی در جهان فعالیت می‌کند...
قسمت هایی از کتاب فوتبال علیه دشمن (لذت متن)
کسی نمی داند تعداد طرف داران فوتبال چه قدر است. در کتابچه ی جام جهانی ۱۹۹۴ امریکا ادعا شد که ۲۵۶ میلیارد بیننده ی تلویزیونی (پنج برابر جمعیت جهان)جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا را تماشا کرده و تعداد بینندگان جام جهانی امریکا ۳۱ میلیارد نفر تخمین زده شد. این رقم ها شاید بی معنا به نظر برسد. در همه ی جام های جهانی اخیر می توانید چنین ارقامی با میلیاردها اختلاف ببینید. در همان کتابچه ادعا شده سمبل جام جهانی (سگ مهاجم) تا پایان ۱۹۹۴ یک تریلیون مرتبه دیده می شود. دقیقا یک تریلیون؟ آیا مطمئن هستند؟

وقتی یک بازی برای میلیاردها نفر اهمیت پیدا می کند، دیگر نباید فقط یک بازی تلقی شود. فوتبال هیچ وقت فقط فوتبال نیست: این ورزش جنگ به وجود می آورد، انقلاب می کند و موردتوجه مافیاها و دیکتاتورهاست. در ابتدای نوشتن این کتاب، افکار مبهمی درباره ی نتیجه ی کار داشتم. می دانستم موقع بازی سلتیک با رنجرز در گلاسگو، وضعیت اولستر متشنج می شود، نصف جمعیت هلند پس از پیروزی شان مقابل آلمان در جام ملت های ۱۹۸۸ برای جشن و پایکوبی به خیابان ها ریختند.

آن زمان اولین سوالم این بود که چگونه فوتبال روی حیات یک کشور تأثیر می گذارد. و سوال دوم این که حیات یک کشور چگونه روی فوتبال تأثیر می گذارد. به بیان دیگر چه چیز باعث می شود برزیل، برزیلی بازی کند، انگلیس، انگلیسی و هلند، هلندی؟ میشل پلاتینی در مصاحبه با مجله ی قدیمی اکیپ گفته بود:«یک تیم فوتبال نمایشگر نوع زندگی و فرهنگ یک کشور است.» آیا این گونه است؟