کتاب فوتبال علیه دشمن

Soccer Against the Enemy

مشخصات کتاب فوتبال علیه دشمن
مترجم :
شابک : 978-9643627676
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 423
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 1994
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 13
زودترین زمان ارسال : 10 بهمن

معرفی کتاب فوتبال علیه دشمن اثر سایمون کوپر

فوتبال چیزی جدا از مردم سرزمینش نیست. هر روز و هر لحظه در خیابان، خانه، محل کار و تحصیل، زن و مرد تحت تاثیر فوتبال هستند. هیجان طرفداری از تیم مورد علاقه و پیگیری مسابقات فوتبالی به کنار، حواشی ماجراهای فوتبالی از جذابیت های این پدیده ی جهانی به شمار می رود. فوتبال، در چنین شرایطی از یک بازی تیمی فراتر می رود و تبدیل می شود به یک آیین؛ آیینی درباره ی قل خوردن های بی وقفه ی یک توپ.

فوتبال را می توان از جهات مختلفی بررسی کرد. دیگر عجیب نیست که فوتبال می تواند تماشاگرانش را تا نیمه های شب بیدار نگه دارد یا آن ها را از راه های دور به استادیوم ها برساند. عشق هواداران فوتبالی برای حمایت از تیم مورد علاقه شان و اشتیاق به داشتن عکس با بازیکنان تحسین شده هم یک جریان همگانی در سراسر جهان محسوب می شود.

کتاب فوتبال علیه دشمن با عنوان اصلی Football Against the Enemy با دیدی اجتماعی به فوتبال نگاه می کند. سایمون کوپر، نویسنده ی کتاب می خواهد بداند که هر جای دنیا چگونه فوتبال بازی می کنند و چطور به تماشای آن می نشینند. پس او به 22 کشور مختلف جهان سفر می کند، در هتل های ارزان قیمت مستقر می شود و با مردم فوتبال دوست کوچه و بازار حشر و نشر می کند تا پرده از راز جذابیت فوتبالی بردارد. ماجراهایی که او از حواشی فوتبال تعریف می کند مثل ماجرای ژنرالی آرژانتینی، خواننده را با یادآوری اتفاقات مشابه در جامعه اش با خود همراه می کند و باعث همذات پنداری او می شود.

در همه جای دنیا، فوتبال با سیاست گره خورده است. یادداشت های کوپر، کتاب فوتبال علیه دشمن را به یک سفرنامه فوتبالی تبدیل کرده که به دنبال واکاوی تاثیر سیاست بر فوتبال است. از این نظر، فوتبال به عنوان یک ابزار کارآمد برای همراه کردن طیف وسیعی هوادار فوتبالی در برابر یک هدف مشترک یعنی دشمن استفاده می شود.

بنابراین گاهی می شود نفرت تاریخی طرفداران دو تیم را در بازی های ملی آن دو کشور پی گرفت. از طرفی، سیاستمداران از راه محبوبیت این ورزش می خواهند برای خود امتیاز سیاسی به دست آورند و بازی کنان و مربیان مطرح هم در تلاش اند تا با استفاده از شهرت خود به جایگاهی سیاسی برسند یا حزبی را حمایت کنند. رد این استفاده‎ های سیاسی را به سادگی می توان در اخبار و حواشی همیشگی فوتبال دنبال کرد. نکته ی جالب این است که این مسئله در سطح جهانی فراگیر است و به جغرافیای خاصی هم محدود نمی شود. فوتبال علیه دشمن با ترجمه ی عادل فردوسی پور توسط نشر چشمه منتشر شده است.

کتاب فوتبال علیه دشمن

سایمون کوپر
سایمون کوپر (Simon Kuper)، نویسنده‌ای انگلیسی متولد 1969 است که با دیدی مردم‌شناسانه درباره‌ی ورزش می‌نویسد. پدرش، «آدام کوپر»، در دانشکده‌ی مردم‌شناسی دانشگاه لیدن در هلند مدرس بود. سایمون نیز در دانشگاه آکسفورد تاریخ و آلمانی خواند. او در کنار نوشتن کتاب‌های متعدد در زمینه‌ی ورزشی، پیوسته به عنوان ستون‌نویس ورزشی فایننشیال تایمز، یکی از قدیمی‌ترین، پرتیراژترین و پرنفوذترین روزنامه‌های اقتصادی سیاسی در جهان فعالیت می‌کند...
دسته بندی های کتاب فوتبال علیه دشمن