کتاب سایکوسیس 4:48

4.48 Psychosis
  • 5 % تخفیف
    قیمت : 15,000 | 14,250 تومان

  • موجود
  • انتشارات: بیدگل بیدگل
    نویسنده:
کد کتاب : 14872
مترجم : عرفان خلاقی
شابک : 978-6007806555
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 121
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2000
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 13 خرداد

معرفی کتاب سایکوسیس 4:48 اثر سارا کین

سایکوسیس 4:48 آخرین و، به نوعی، غریب ترین متن سارا کین، نمایشنامه نویس پرمناقشۀ تأثیرگذار انگلیسی است. کین در اوج فروپاشی عصبی و ذهنی خود، و در زمان اقامت گاه وبی گاهش در آسایشگاه روانی، متن را می نویسد و سه ماه پس از نوشتن آن خودکشی می کند؛ یک وصیت نامۀ هنری. متن را نه فقط به دلیل رویکرد ضدروان شناسی اش بلکه در پرتو حضور مفاهیمی چون بدن و ارتباط آن با ذهن، رنج و درد، ایدۀ خودکشی، خودویرانگری مفرط و... نیز می توان در ارتباطی تنگاتنگ با مفاهیم برساختۀ آرتو دانست.
سایکوسیس 4:48 متنی است مثله شده، در خود منفجر و فروپاشیده، چنان که خود کین در یکی از همین قطعات می نویسد: «ذهن من توی هجوم همین تیکه پاره های مثله شدۀ درهم و برهمه»؛ هجومی جنون آسا از مونولوگ، دیالوگ، اعداد، شعر، ارجاعات کتاب مقدسی، خطابه، هذیان و ... با کمترین توضیحات و پیشنهادات اجرایی و متنوع ترین زبان نمایشی. این گسیختگی حتی در ظاهر بصری متن نیز وجود دارد؛ تکه هایی جابه جا شده اند، فضاهایی خالی گذاشته شده اند و حتی صفحه ای نیز سفید. متن، در کلیت خویش، تصویرگر سوژه ای تاخورده است؛ تقابلی با نظام اعظم روان شناسی از یک سو، و با خود و درونیات خویشتنش از سوی دیگر؛ جلوه ای از پدیدارشناسی سوژۀ روبه زوال. در نهایت، می توان اطمینان داشت که در مواجهه با یکی از غریب ترین و سخت ترین متون نمایشی برای خواندن و اجرا قرار گرفته ایم.

کتاب سایکوسیس 4:48

سارا کین
سارا کِین (به انگلیسی: Sarah Kane) (۳ فوریه ۱۹۷۱ — ۲۰ فوریه ۱۹۹۹) نمایش‌نامه‌نویس بریتانیایی بود. عشق، تمایل‌های جنسی، مرگ، خشونت و درد، برخی از مضامین آثار او هستند.