سووشون

Savushun

  • قیمت : ۲۵,۰۰۰ تومان
  • وضعیت : موجود
انتشارات: خوارزمیخوارزمی

معرفی کتاب سووشون اثر سیمین دانشور

کتاب سووشون، رمانی نوشته ی سیمین دانشور است که نخستین بار در سال 1969 به انتشار رسید. این رمان جاودان به زندگی خانواده ای ایرانی در زمان اشغال کشور توسط نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم می پردازد. داستان در شیراز می گذرد؛ شهری که یادآور تصاویری از تخت جمشید، شاعران بزرگ، صوفی ها و کوچ نشینانی است که در گستره ای از هیاهوها و فراز و نشیب های تاریخی زندگی کرده اند. زری، همسر و مادری جوان است که علاوه بر مواجهه با آرزوی داشتن یک زندگی خانوادگی سنتی و نیاز برای یافتن هویت فردی، تلاش می کند تا به طریقی با همسر کمال گرا و سخت گیر خود کنار آید. دانشور در این کتاب با نثر جذاب و دلپذیر خود، تم ها و استعاره های فرهنگی را به کار می گیرد. رمان سووشون، اثری منحصر به فرد است که چارچوب ها و محدودیت های زمانه ی خود را می شکند و نام خود را به عنوان یکی از ضروری ترین آثار برای درک تاریخ معاصر ایران مطرح می کند.

کتاب سووشون


ویژگی های کتاب سووشون

در فهرست برترین آثار داستانی ایران

مشخصات کتاب سووشون
قطع :رقعی
نوع جلد :شومیز
شابک :‭978-964-478-005-7
سال انتشار شمسی :1395
سال انتشار میلادی :1969
تعداد صفحه :307
سری چاپ :21
نکوداشت های کتاب سووشون
Daneshvar lovingly details the old Persian customs and way of life.
دانشور به شکلی دلنشین، جزئیات آداب و رسوم، و شیوه ی زندگی کهن ایرانی را به تصویر می کشد.
Kirkus Reviews Kirkus Reviews

A very engaging saga.
حکایتی بسیار جذاب.
Washington Post Book World Washington Post Book World

An engrossing chronicle of life in Persia.
شرحی هیجان انگیز از زندگی در ایران.
Fantastic Fiction

بخش هایی از کتاب سووشون (لذت متن)
گریه نکن خواهرم. در خانه ات درختی خواهد رویید و درخت هایی در شهرت و بسیار درختان در سرزمینت. و باد پیغام هر درختی را به درخت دیگر خواهد رسانید و درخت ها از باد خواهند پرسید: در راه که می آمدی سحر را ندیدی!

آن دوره که مردم به شرابا طهورا دسترسی پیدا می کردند و می خوردند و حافظ می شدند، گذشت. حالا باید شرابا باروت قورت بدهند. آن وقت ها که مردم لب جوی آب می نشستند و گذر عمر را می دیدند و دلی دلی می کردند و از تمام نعمت های دنیا، یک گلعذار بسشان بود، گذشت. راستی، اسم نعره هایی که آدم از ته دل بر می آورد چه بود؟ کلمه ای بود که به این جور فریاد می خورد... باید لغتی باشد که معنای سوراخ کردن بدهد. یعنی آدم اگر نتواند در برابر سیل و صاعقه و سیلی زندگی آن جور فریاد را بزند، دلش سوراخ می شود.

مک ماهون رو به زری ادامه داد: خوب که فکرش را می کنم می بینم همه ی ما در تمام عمرمان بچه هایی هستیم که به اسباب بازی هایمان دل خوش کرده ایم. وای به روزی که دلخوشی هایمان را از ما می گیرند، یا نمی گذارند به دلخوشی هایمان برسیم. بچه هایمان، مادرهایمان، فلسفه هایمان... مذهبمان...