کتاب گودل ، اشر ، باخ

Gödel, Escher, Bach
کد کتاب : 17306
مترجم : مرتضی خزانه دار
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 1059
سال انتشار شمسی : 1396
سال انتشار میلادی : 1979
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 28 مرداد

برنده ی جایزه ی پولیتزر غیرداستانی 1980

معرفی کتاب گودل ، اشر ، باخ اثر داگلاس آر هوفشتار

«گودل، اشر، باخ: بافتهٔ گرانسنگ ابدی» (انگلیسی: «Gödel, Escher, Bach: An Eternal Golden Braid») یک کتاب از ریاضی دان و فیزیک دان آمریکایی داگلاس هوفشتاتر است. موضوع اصلی این کتاب دربارهٔ آگاهی، هوش و هوش مصنوعی است و نویسنده می کوشد توضیح دهد که چطور یک موجود جاندار می تواند از دل مادهٔ بی جان برآید. چگونه یک سیستم زمانی که ظاهرا از اجزای بی معنی ساخته شده است می تواند با استفاده از مفهوم ارجاع به خود و قوانین منطق مفاهیم معنی دار بسازد. چگونه مفاهیم بسیار ساده ای چون یاخته های عصبی می توانند برای انسان هوش به وجود بیاورند و آن را با رفتار یک کلونی مورچه ها مقایسه می کند که رفتار هر مورچه بسیار ساده اما رفتار کلونی هوشمند است. در ادامه نویسنده به گمانه زنی دربارهٔ هوش مصنوعی و امکان دستیابی به آن می پردازد.
هوفشتادر در در فصل های مختلف این کتاب ۱۰۰۶ صفحه ای به موضوع های متنوعی چون منطق صوری، حساب گزاره ها، ارتباطات و مفهوم «معنا» ، ذن، زیست شناسی مولکولی و ژنتیک، برنامه نویسی کامپیوتری، موسیقی، هنر جدید و … می پردازد و نهایتا می کوشد پدیدهٔ آگاهی را با استفاده از مفهوم هایی چون «خودارجاعی» و «حلقه های عجیب» توضیح دهد. او به طور مفصل دربارهٔ کارهای منطق دان اتریشی کورت گودل، نقاش هلندی موریس اشر و آهنگساز آلمانی یوهان سباستیان باخ بحث می کند و عنوان می کند که آثار آنان همگی سایه هایی از یک ذات استوار مرکزی در جهت هایی مختلف هستند و به همین دلیل است که در این کتاب درون یک بافتهٔ گرانسنگ ابدی در هم بافته شده اند.
گودل، اشر، باخ در سال ۱۹۸۰ برندهٔ جایزه پولیتزر شد و در زمینهٔ موضوع خود جز کتاب های کلاسیک جهان شناخته می شود.

کتاب گودل ، اشر ، باخ

داگلاس آر هوفشتار
داگلاس هوفشتاتر (انگلیسی: Douglas Hofstadter؛ زادهٔ ۱۵ فوریهٔ ۱۹۴۵) یک دانشمند اهل ایالات متحده آمریکا است.از آثار معروف او می‌توان به کتاب «گودل، اشر، باخ» اشاره کرد که برندهٔ جایزه پولیتزر شده‌است.