کتاب تاریخ تئوری های حقوقی اسلامی

A History of Islamic Legal Theories
کد کتاب : 17350
مترجم :
شابک : 978-9643129521
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 440
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1997
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 5
زودترین زمان ارسال : 16 مرداد

معرفی کتاب تاریخ تئوری های حقوقی اسلامی اثر وائل ابن حلاق

وائل ابن حلاّق به تحقیق یکی از برجسته ترین دانشمندان حقوق اسلامی است. وی در این کتاب، تاریخ تئوری های حقوقی اسلامی را از آغاز تا دوران مدرن بررسی می کند (حلاق «اصول فقه» را به «تئوری حقوقی اسلامی» برگردانده است). این بررسی گزارشی نسبتا جامع از شکل گیری اولیهٔ تئوری حقوقی اسلامی است با تمرکز بر موضوعات و استدلال های عمدهٔ موجود در آن که به مطالعهٔ تحولات هم زمان و تاریخی این تئوری در میان اهل سنت می پردازد. این تحولات به نوبهٔ خود به ظهور طیفی غنی از آموزه های گوناگون منجر شده اند. همچنین، ارتباط خاص میان واقعیات دینی اجتماعی با تولید گفتمان نظری حقوقی به طور نسبتا تفصیلی به بحث گذاشته می شود. کتاب با بحث از اندیشهٔ مدرن دربارهٔ مبانی نظری و روش شناختی حقوق اسلامی پایان می یابد و فهرستی از مشکلات روش شناسانه را که اصلاحگران مدرن با آن مواجه اند و همچنین برخی از راه حل هایی را که برای صورت بندی جدید تئوری حقوقی پیشنهاد کرده اند، ارائه می دهد.
این کتاب از جهت دسته بندی مطالب، رویکرد به موضوع و شیوهٔ نقد، در نوع خود منحصر به فرد است و مواد لازم را برای فهم علم اصول فقه (تئوری حقوقی اسلامی) به طور خاص و حقوق اسلامی به طور کلی فراهم می آورد. این ویژگی در کنار شیوهٔ بیان و ساختار مستحکم کتاب بی تردید طیفی وسیع از خوانندگان را از میان دانشجویان، طلاب و علمای دینی و علاقه مندان به پژوهش در مورد اسلام و سیر تکاملی آن، به خود جذب خواهد کرد.

کتاب تاریخ تئوری های حقوقی اسلامی

وائل ابن حلاق
وائل بن حلاق یا وائل حلاق (Wael Hallaq) دانش‌آموخته فقه اسلامی و تاریخ فکری اسلامی است. او در دپارتمان پژوهش خاورمیانه، جنوب آسیا و آفریقا در دانشگاه کلمبیا مشغول به کار است. کتاب دولت ممتنع :اسلام؛ سیاست و معذورات اخلاقی مدرنیته به فارسی ترجمه شده‌است.