کتاب جهان زیبا

The Elegant Universe
نظریه ی ریسمان و تکاپوی سازگاری نسبیت و فیزیک کوانتوم
کد کتاب : 19675
مترجم : مازیار نوعی
شابک : 978-6009428915
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 292
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 2010
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 3 خرداد

معرفی کتاب جهان زیبا اثر برایان گرین

"جهان زیبا" به قلم "برایان گرین" مقدمه ای کلی برای "نظریه ی ریسمان و تکاپوی سازگاری نسبیت و فیزیک کوانتوم" است که به زیباترین شکل ممکن نوشته شده است.
"برایان گرین" کاری شگفت انگیز را از لحاظ فشرده سازی نتیجه ی صد سال علم و فیزیک کیهان شناسی در چند فصل انجام می دهد. او در ابتدای کتاب توضیحات دقیق و واضحی از نظریه های نسبیت خاص و نسبیت عام انیشتین را که اغلب خوانندگان به طور مقدماتی با آن آشنا هستند ، ارائه می کند. وی همچنین کشف های گذشته در مورد الکتریسیته ، مغناطیس و گرانش را از آن جهت که چنین کشف هایی منجر به نظریه های اینشتین می شود ، به مطالب پیوند می دهد. این اکتشافات گذشته در مورد گرانش و الکتریسیته همچنین منجر به آن شد که همزمان مطالعات مربوط به زندگی انیشتین توسط سایر دانشمندان در مورد مکانیک کوانتوم صورت بگیرد. "برایان گرین" خوانندگان را به تدریج راهنمایی می کند که چگونه آزمایش های علمی روی ذرات کوانتوم ، به ویژه فوتون ها و الکترون ها ، به کشف ساختارهای اتم ها منجر شده است. این اکتشافات نکاتی را به معماهای بعدی افزوده است که هنوز پاسخشان پیرامون آغاز و وضعیت کنونی جهان در دست نیست.

سپس نویسنده بحث در مورد "نظریه ی ریسمان و تکاپوی سازگاری نسبیت و فیزیک کوانتوم" را به طور عمیق آغاز می کند. واضح است که ریاضیات منبع اصلی پشت نظریه ی ریسمان و فیزیک کوانتوم است اما "برایان گرین" ماهرانه تلاش می کند، از ذکر مستقیم ریاضیات به جز در موارد محدود جلوگیری کند. در مجموع می توان گفت "جهان زیبا" به قلم "برایان گرین" از لحاظ اطلاعات علمی و شفافیت مطلب، یک اثر درجه یک و عالی محسوب می شود.

کتاب جهان زیبا

برایان گرین
برایان گرین (به انگلیسی: Brian Greene) (زاده در ۹ فوریه ۱۹۶۳، نیویورک) فیزیکدان آمریکایی و یکی از نظریه‌پردازان نظریه ریسمان است. او از سال ۱۹۹۶ در دانشگاه کلمبیا به تدریس می‌پردازد. وی در ۱۲ سالگی آن چنان در ریاضی توانایی پیدا کرد که یک استاد دانشگاه به او خصوصی درس می‌داد. گرین در سال ۱۹۸۰ وارد دانشگاه هاروارد شد و لیسانس فیزیک گرفت. در سال ۱۹۹۶ دکترای خود را با بورس رودز در دانشگاه آکسفورد گرفت.
نکوداشت های کتاب جهان زیبا
As rewarding as it gets . . . a thrilling ride through a lovely landscape.
این کتاب با ارزش ترین تجربه ی ممکن را ارائه می کند. . . یک سواری هیجان انگیز در مسیری با منظره ای زیبا.
Los Angeles Times Los Angeles Times

Sets a standard that will be hard to beat.
استانداردی را تنظیم می کند که جلو زدن از آن دشوار خواهد بود.
New York Times Book Review New York Times Book Review

قسمت هایی از کتاب جهان زیبا (لذت متن)
بر کسی پوشیده نیست که دانشمند و مردم با هم پیوندی دارند . اغلب پنداشته می شود این پیوند یک سویه است : دانشمند می فهمد و در میان می گذارد . اما اگر به واقع چنین بود ، آموزش و فهمیدن چه جایگاهی می داشت ؟ دانشمند خواهان حفظ این پیوند است ، چون به تأثیر متقابل فرهنگ و دانش آگاهی دارد و علاقه مند است پرسش های برآمده از فرهنگ و سنت را با نگاهی نو پاسخ دهد و افقی تازه بگشاید . از همین رو است که اغلب ، حتی در بغرنج ترین دستاوردهای به روز علمی دانشمندی دست به کار تألیفی می شود تا یافته های تازه را به گونه ای همه فهم عرضه کند و نظریات نوین را به کوچه و بازار برد .